W sobotę, 18 czerwca 2022 roku, na terenie Powiatowego Centrum Animacji Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim odbyła się Biesiada Świętojańska, impreza wiążąca się z początkiem następującej po wiośnie pory roku, początkiem lata, zorganizowana przez PCAS już po raz trzeci.
Patronat honorowy nad imprezą objęli: Grzegorz Schreiber – Marszałek Województwa Łódzkiego i Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego. Dorota Ignasiak – dyrektor PCAS-u powitała zaproszonych gości, wśród których byli miedzy innymi: Zbigniew Ziemba – Wicemarszałek Województwa Łódzkiego, Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego, Ewa Wendrowska, Dariusz Rogut – radni Sejmiku Województwa Łódzkiego, Bogna Hes, Teodora Sowik, Martyna Wojciechowska, Włodzimierz Justyna – radni Rady Powiatu Tomaszowskiego, Zbigniew Kamiński – radny rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego.
Biesiadę poprowadziła Bogna Hes.
„Proszę Państwa, bardzo dużo dzieje się na Ziemi Tomaszowskiej. W niedalekiej Spale, w Centralnym Ośrodku Sportu wczoraj był obecny pan Premier Mateusz Morawiecki, wielu znakomitych gości, ministrów, prezesów spółek Skarbu Państwa. Rano był Marszałek Grzegorz Schreiber. Był również Wojewoda Tobiasz Bocheński, niezliczona ilość ważnych osób, które chciały się na naszej Ziemi spotkać. My chcemy to w jakiś sposób wykorzystać, żeby móc pozyskiwać nowe środki zarówno dla samorządu powiatowego miejskiego, ale również dla samorządów gminnych, bo mamy tutaj przedstawicieli gmin Będków i Czerniewice.
Proszę Państwa, piękne, wspaniałe wydarzenie. Ja bardzo się cieszę, że ono doszło do skutku po tych dwóch latach pandemii. To oczekiwanie było takie nieprawdopodobne, czy się uda, czy będzie pogoda, czy tutaj przyjdą ludzie, czy będą chcieli wziąć udział w tych wszystkich wydarzeniach, które są dopiero przed nami. Widzimy, że coraz więcej osób przybywa. Nie tylko w gminach, ale również na terenie miasta chcemy kultywować to wszystko, co wiąże się z naszą tradycją, kulturą, a przede wszystkim tożsamością narodową. To jest bardzo ważne, żebyśmy widzieli to, co jest wypracowane przez pokolenia Polaków. My tylko staramy się zachęcić młode pokolenie do tego, żebyśmy mogli zachować swoją tożsamość.
Jest tutaj pan Wójt, Andrzej Bednarek. Byliśmy u niego tydzień temu na Kulinariach w Czerniewicach. Proszę Państwa, bardzo dziękujemy panu Wójtowi, bo przygotował wyjątkową uroczystość. Tysiące osób, które chciały wziąć udział w tym wydarzeniu, i radość. A to, co szczególnie mi się podobało, to Orkiestra, nie wiem czy młodzieżowa, czy dziecięca, zbudowana od nowa. To jest coś, co buduje nasze serca, daje radość i nadzieję, że wszystko, co powiedziałem, wiąże się z nasza historią i tradycją. Będzie dalej przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jest tutaj tez obecny Wójt Dariusz Misztal, który też wpisuje się ze swoją uroczystością, imprezą, odnośnie pisanek wielkanocnych tak, żebyśmy poznawali ta naszą kulturę w różnoraki sposób. Panowie, bardzo serdecznie dziękuję. Dziękuję wszystkim, którzy się przyczyniają do tego, że takie działania są podejmowane, a przede wszystkim trzeba podziękować Państwu, że chcieliście dzisiaj tutaj przyjść. Bardzo serdecznie dziękuję. Życzę wszystkim miłej, radosnej zabawy i żeby każdy mógł odnaleźć w dzisiejszym programie miejsce dla siebie i mógł wyjść stąd szczęśliwy i radosny. Życzę wszystkiego dobrego." – powiedział Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego.
Najpopularniejszym zwyczajem związanym z Nocą Świętojańską było puszczanie wianków na wodę. W dawnych czasach panny plotły wianki ze świeżych ziół i kwiatów np. róż, jaśminu, zbóż, rumianku, mniszka lekarskiego. Następnie wianki puszczały na wodę. Do wianków dołączano świece albo palące się kawałki drewna. Złą wróżbą było utonięcie albo zaplątanie się wianka w wodne zarośla. Właścicielce wróżono staropanieństwo. Wianki na Noc Świętojańską powstawały również w innych celach np. ochrony gospodarstwa domowego czy zabezpieczenia przed chorobą rodziny.
Jednym z punktów imprezy był konkurs „Najpiękniejszy wianek świętojański". Wianki oceniała komisja konkursowa w składzie: Martyna Wojciechowska – przewodnicząca i członkowie: Dariusz Misztal – Wójt Gminy Będków, Liliana Gajewska – przedstawiciel Grupy Rekonstrukcyjnej „Ziemia obiecana", Kinga Kosowska – przedstawiciel Firmy Eneris i Marcin Milczarek – animator kultury w PCAS.
Pierwsze miejsce zajął wianek wykonany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Łazisku gmina Tomaszów Mazowiecki. Drugie miejsce jury przyznało KGW Stokrotki z gminy Lubochnia. Trzecie miejsce zajęła reprezentacja z KGW Henryków. Zbigniew Ziemba – Wicemarszałek Województwa Łódzkiego i Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego wyróżnił nagroda specjalną wianek wykonany przez panie z gminy Żelechlinek.
Podczas Biesiady uczestnicy oglądali wspaniałe występy. Spotkanie uświetnili: grupa wokalna z PCAS, Stowarzyszenie Nadzieja, Zespół Pieśni i Tańca Mali Lubochnianie, Dzierlatki, Fajne Babki z Będkowa, Czerniewiczanie i Ludowiacy od Będkowa. Gwiazdą wieczoru była Krystyna Giżowska. Na zakończenie imprezy zaprezentowany został Teatr ognia.
Źródło: Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim