Słoneczna aura zachęca do spacerów? Nie polecamy! Jakoś powietrza w kilku lokalizacjach województwa łódzkiego - fatalna. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało nawet dla powiatu radomszczańskiego alert przez smogiem, ale nie tylko ta lokalizacja "świeci" na czerwono na mapach jakości powietrza. Normy pyłu zawieszonego PM10 dalekie od ideału są i - zapewne będą przez najbliższe godziny - w Piotrkowie Trybunalskim, Tomaszowie Mazowieckim, Pabianicach, Łasku czy Brzezinach.
Mapy smogowe zaczerwieniły się w wielu regionach kraju. Najgorsza jakość powietrza dotyczy przede wszystkim dużych miast i aglomeracji, zwłaszcza tych na południu kraju, na Śląsku czy w Małopolsce. Jak się jednak okazuje zagrożenie smogiem dotyczy także województwa łódzkiego.
Bardzo mroźna noc i bardzo rześki dzień powodują, że „podkręcamy" piece w domach, chętniej korzystamy też z kominków. Skutek w jakości powietrza widać momentalnie – miejscami jest ona określana jako fatalna, najgorzej jest w Łodzi czy Radomsku, dla którego obowiązuje dziś alert RCB przed smogiem.
Co to jest PM 10?
Pod tym skrótem kryje się informacja o zawieszonych w powietrzu cząsteczkach o średnicy przekraczającej wielkość 10 mikrometrów. To czego nie widzimy gołym okiem jest wyjątkowo niekorzystne dla naszego układu oddechowego. W skład PM10 mogą wchodzić takie toksyczne substancje jak: benzopireny, furany czy dioksyny. Występowanie tego rodzaju pyłu jest związane m.in. z procesami spalania paliw stałych i ciekłych.
Co zalecają specjaliści?
Jak informują służby, fatalna jakość powietrza z bardzo wysokim stężeniem pyłu PM 10, powinna zmusić nas do ograniczenia wysiłku fizycznego na świeżym powietrzu. Służby zalecają zostać w domach. Najbardziej narażone na niekorzystne działanie smogu grupy ludności to: osoby chore na choroby górnych dróg oddechowych i układu krążenia, osoby wieku podeszłym, dzieci, kobiety w ciąży.
W przypadku Polski normy dla pyłów PM10 są określone w następujących sposób:
poziom dopuszczalny: 50 µg/m3 (dobowy);
poziom informowania: 100 µg/m3 (dobowy);
poziom alarmowy: 150 µg/m3 (dobowy).