DNA zabójcy pozwoliło przygotować jego portret! Policja szuka tego mężczyzny i daje 70 tys. nagrody!

DNA zabójcy pozwoliło przygotować jego portret! Policja szuka tego mężczyzny i daje 70 tys. nagrody!
Łódzka Policja

Bezprecedensowe środki podjęte przez łódzką policję w poszukiwaniu zabójcy. Po raz pierwszy w Polsce wykorzystano bowiem możliwości zaawansowanych badań genetycznych na podstawie których stworzono przybliżony wizerunek sprawcy brutalnego mordu na 57-letniej łodziance. Amerykańska firma Parabon na podstawie DNA zabezpieczonego na miejscu zbrodni stworzyła portret, który być może zbliży śledczych do rozwiązania kryminalnej zagadki. Dzięki pracy amerykańskich naukowców, łódzcy policjanci mogli teraz opublikować przewidywany wizerunek sprawcy zabójstwa kobiety w parku „Na Zdrowiu". Dodatkowo za informację identyfikującą podejrzanego ogłoszono 70 000 złotych nagrody! 

Przypominamy, że policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi poszukują sprawcy zabójstwa kobiety, do którego doszło 4 grudnia 2020 roku w Łodzi, około godziny 18.30, w łódzkim Parku „Na Zdrowiu". Jak wynika z ustaleń, kobieta tego feralnego dnia, około godziny 18.00 wyszła do parku na spacer z psem rasy beagle, który został odnaleziony po zdarzeniu. Z kolei ciało 57-latki policjanci znaleźli w nocy z 4 na 5 grudnia. Było przykryte liśćmi. Jak się okazało w trakcie trwania śledztwa, sprawca wcześniej miał zgwałcić swoją ofiarę. Wciąż nie udało się złapać mordercy, ani wyjaśnić motywów jego działania

- Śledztwo prowadzi Prokuratura Regionalna w Łodzi. W sprawie przesłuchano do tej pory blisko 1 500 osób i wykonano setki badań, a także innych czynności procesowych oraz tych o charakterze niejawnym - informują łódzcy policjanci.

W służbie śledztwa uruchomiono także niecodzienne środki - takowym z pewnością jest zaangażowanie amerykańskiego laboratorium. To właśnie w Parabon Nanolabs powstał wizerunek mężczyzny, który przygotowano z wykorzystaniem zaawansowanych badań genetycznych.

- Metoda ta, wykorzystywana w Stanach Zjednoczonych, użyta została w Polsce po raz pierwszy. Pozwala ona na przewidywanie cech wyglądu zewnętrznego i pochodzenia nieznanej osoby, na podstawie jej DNA. Na podstawie tych cech powstał obraz kompozytowy ilustrujący przewidywany wygląd sprawcy zabójstwa. Pamiętać należy, że kompozyty /wizerunki Snapshot są naukowym przybliżeniem wyglądu opartym na DNA i nie muszą być jego wiernym odwzorowaniem. Czynniki środowiskowe takie jak palenie, picie alkoholu, dieta, a także inne czynniki, takie jak zarost, fryzura, blizny nie mogą być przewidywane na podstawie DNA, dlatego mogą powodować dalsze różnice między przewidywanym, a rzeczywistym wyglądem - podkreślają śledczy.

Mundurowi jasno zaznaczają, że takie kompozyty stanowią ilustrację, przewidywanie cech człowieka, ale nie są wierną fotografią.

Prawdopodobny wiek w chwili popełnienia czynu to przedział 30-33 lata +/- 5 lat (na podstawie badań LK KWP w Łodzi). Skóra jasna z niewielką ilością piegów, oczy orzechowe/brązowe, włosy brązowe, pochodzenie z Europy Południowo- Wschodniej.

- Jeśli ktoś ma informacje identyfikujące tego mężczyznę prosimy o kontakt osobisty lub telefoniczny z policjantami z komendy wojewódzkiej w Łodzi przy ul. Lutomierskiej 108/112 tel. 47 841 45 05 lub kom. 798 030 848. Zapewniamy pełną anonimowość - dodają policjanci.

Ale na tym nie koniec! Bo za wskazanie sprawcy przewidziano nagrodę w wysokości 70 000 złotych pochodzącą ze środków Policji oraz rodziny ofiary zabójstwa.

Policja nie kryje nadziei, że zastosowana po raz pierwszy w Polsce metoda przybliży do rozwikłania zagadki brutalnego mordu. Metoda Parabon Snapshot DNA Phenotyping jest wykorzystywana z powodzeniem w postępowaniach prowadzonych w Stanach Zjednoczonych z wynikiem pozytywnych identyfikacji 184 osób. Część dotyczyła nierozwiązanych spraw nawet sprzed 25 lat.

- Liczymy na duży oddźwięk i skuteczny finał tej priorytetowej dla nas sprawy - zaznaczają policjanci.

Poniżej można zobaczyć, jak wyglądały przygotowane na podstawie DNA wizerunki osób poszukiwanych i ich realne zdjęcia.