Egzamin na kartę rowerową w Zespole Szkół w Komorowie

Zrzut-ekranu-2023-11-16-o-21.03.49
fot. KPP Tomaszów Mazowiecki

W ramach programu ,,Jednośladem bezpiecznie do celu" policjanci z komendy w Tomaszowie Mazowieckim spotkali się z uczniami Zespołu Szkół w Komorowie, którym przekazywali wiedzę z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Podczas spotkania, w którym uczestniczyli również przedstawiciele WORD w Piotrkowie Trybunalskim, policjanci ,,drogówki" przeprowadzili również egzaminy na kartę rowerową.

Rower napędzany jest siłą własnych mięśni przez co nie wymaga paliwa. Do tego jako pojazd jest lekki oraz niewielki gabarytowo co umożliwia nam wjazd nawet w trudno dostępne miejsca. Jest chętnie wykorzystywany przez dorosłych ale również przez dzieci i młodzież. Jednak by takie poruszanie się rowerem przez osobę nieletnią było zgodne z prawem i legalne, należy nabyć odpowiednią wiedzę i umiejętności. By sprawdzić czy młody człowiek, może samodzielnie uczestniczyć w ruchu drogowym jako rowerzysta, przeprowadzane są egzaminy na kartę rowerową.

14 listopada 2023 roku na terenie miasteczka ruchu drogowego przy Zespole Szkół im. Świętego Huberta w Komorowie uczniowie spotkali się z policjantami Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim i przedstawicielką Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Piotrkowie Trybunalskim, właśnie po to, aby zdobyć swoje pierwsze uprawnienia do kierowania.

Do sprawdzenia umiejętności w dwuetapowym egzaminie, przeprowadzonym przez nauczycieli szkoły, uczniowie przystąpili przed częścią praktyczną. Pod bacznym okiem mundurowych, dzieci jadąc na rowerach pokonywały tor przeszkód wyposażony w oznakowanie pionowe i poziome. Po otrzymaniu karty rowerowej dzieci będą mogły samodzielnie wyjechać na drogę. Spotkanie z uczniami było dobrą okazją do przypomnienia zasad bezpiecznej jazdy i poruszania się po drogach.

Źródło: KPP Tomaszów Mazowiecki