„Fryzury minionych czasów" w ZSP nr 6 w Tomaszowie Mazowieckim. Podsumowano trzyletni projekt

1zsp6fryzury3
fot. Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim

W piątek, 1 kwietnia 2022 roku, w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 6 w Tomaszowie Mazowieckim odbyło się podsumowanie projektu, realizowanego przez ostatnie trzy lata, pt. „Fryzury minionych czasów". Projekt był realizowany przez Justynę Piątek – nauczyciela ZSP nr 6 wraz z młodzieżą z Technikum nr 5, uczącą się w zawodzie technik usług fryzjerskich. Celem realizacji projektu było poszerzenie uczniowskiej wiedzy na temat historii rzemiosła fryzjerskiego, historii mody i sztuki fryzjerskiej.

Kamila Mosiężnik – dyrektor ZSP nr 6 powitała zaproszonych gości, wśród których była Beata Stańczyk – Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego i Naczelnik Wydziału Oświaty i Sportu Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Mazowieckim, Zuzanna Sumirska - autor i redaktor podręczników z dziedziny fryzjerstwa oraz Zofia Otwinowska z Sieradza - mistrz fryzjerstwa, która była uczennicą ucznia sławnego Antoniego Cierplikowskiego ps. Antoine - polskiego fryzjera o międzynarodowej sławie. 

- Chciałabym podziękować bardzo Staroście Tomaszowskiemu, Mariuszowi Węgrzynowskiemu, za pomoc w realizację, organizację tego projektu. która jest zawsze nieoceniona dla naszej szkoły, i który zawsze wspiera naszą działalność i zawsze możemy liczyć na Starostę, Zarząd i panią Beatę Stańczyk, która jest naczelnikiem Wydziału Oświaty i Sportu w Tomaszowie Mazowieckim. Serdecznie Państwu dziękujemy. Bez Państwa pomocy trudno byłoby zorganizować tak olbrzymie przedsięwzięcie – powiedziała Kamila Mosiężnik – dyrektor ZSP nr 6.

- W imieniu pana Starosty, Mariusza Węgrzynowskiego, dziękuję za zaproszenie na podsumowanie dzisiejszego projektu. Miło mi gościć w szkole zawodowej. Cieszę się, że będę mogła przekazać podziękowania dla pana Starosty. Pan Starosta nadzoruje osobiście oświatę, a kształcenie zawodowe leży mu wyjątkowo na sercu i zapewne online nas dzisiaj ogląda. Nie mógł dzisiaj przybyć, ale jestem pewna, że trzyma rękę na pulsie, i nas wyrywkowo chociaż ogląda. Młodzież przeprowadziła nas przez fryzury minionych epok. Mieliśmy sposobność zobaczyć też kostiumy epok. jak również wsłuchać się w nutki pasujące w daną epokę. Bez wątpienia była to uczta, uczta spotkanie ze sztuką. Pani Justynko, gratuluję serdecznie projektu. Gratuluję zdolnej młodzieży. która kształci się w konkretnych zawodach i to zawodach artystycznych, które dla nas, kobiet, mają szczególne znaczenie. Niedługo zacznie się nabór do szkół ponadpodstawowych i bardzo Was proszę, abyście byli takimi znakomitymi ambasadorami tej szkoły i zachęcali ósmoklasistów do podjęcia nauki właśnie w zawodzie fryzjera – podziękowała i pogratulowała Beata Stańczyk – Naczelnik Wydziału Oświaty i Sportu.

Pokaz poprowadziły uczennice Julia Kącka i Wiktoria Lambert. Przedstawiły historię fryzur poczynając od czasów prehistorycznych, przez starożytny Egipt, Grecję, Rzym, poprzez średniowiecze, XVII wiek do czasów współczesnych. Na ekranie przedstawiona została prezentacja multimedialna, pokazująca fryzury i stroje tych czasów. Przy omawianiu odpowiednich epok na scenie publiczność mogła zobaczyć modelki – uczennice ZSP nr 6, które były uczesane, ubrane i umalowane również przez uczennice ZSP nr 6. Pokaz uświetniły wokalnie uzdolnione uczennice Karolina Zalewska i Zuzanna Świnoga.

W pokazie wystąpili: Jakub Kret, Amelia Gramiak, Klaudia Jaworska, Karolina Zalewska, Monika Abramczyk, Zofia Sobierska, Kinga Mazurek, Zuzanna Urbaszek, Zuzanna Astrakowicz, Joanna Krzyżańska, Oliwia Dworak, Oliwia Książczak, Amelia Stańczyk, Dominika Gąsiorek, Patrycja Celigowska.

Fryzury na główkach treningowych oraz na modelach wykonali uczniowie kształcący się w zawodzie technik usług fryzjerskich: Klaudia Łaska, Karina Owczarek, Julia Cieślak, Małgorzata Szurmańska, Martyna Sepkowska, Julia Niemiec, Julia Papierzewska, Jakub Stańczyk, Ada Waszczyk, Karina Nowak, Oliwia Książczak, Kamil Adamiec oraz absolwentki szkoły, które rozpoczynały projekt trzy lata temu: Wiktoria Polus i Klaudia Drużdż.

Na okoliczność pokazu uczennice Liceum Sztuk Plastycznych: Małgorzata Mazurkiewicz, Amelia Półtorak, Dominika Gąsiorek, Sylwia Góźdź, Oliwia Kubacka wykonały szkice fryzur minionych czasów.

W przygotowaniu uroczystości udział wzięli: Adam Tataradziński, Anna Porczyk, Katarzyna Jaworska, Justyna Jura, Magdalena Czarnecka, Anna Maria Jurewicz, Jarosław Szewczyk, Agnieszka Ciupa, Włodzimierz Białkowski oraz Ewa Kalbarczyk. Oprawę fotograficzną pokazu zapewnili uczniowie: Ewelina Olszewska, Kacper Groń.

- Projekt jest realizowany przez panią Justynę Piątek od trzech lat, wspólnie z młodzieżą uczącą się w Technikum nr 5 w zawodzie technik usług fryzjerskich. W dniu dzisiejszym będziemy mogli zobaczyć pokaz fryzur z minionych epok, wykonanych przez nasze uczennice. Będą to całościowe stylizacje, czyli wykonane uczesania historyczne, stroje oraz makijaż. W realizacji tego projektu wspomagali panią Justynę Piątek nauczyciele uczący zawodu technika usług fryzjerskich, Włodzimierz Białkowski i Agnieszka Ciupa. ale ten projekt to praca wielu, wielu osób. Za mną z tyłu znajdują się szkice, rysunki, fryzur minionych epok, wykonanych przez uczennice Liceum Sztuk Plastycznych, które znajduje się w naszej szkole. Także do projektu byli zaangażowani nauczyciele z różnych przedmiotów i różni uczniowie. Rysunki były wykonane pod kierunkiem pani Anny Marii Jurewicz i pana Jarosława Szewczyka. Projekt realizowany był w trudnych warunkach, bo to ostatnie trzy lata, z czego przez dwa lata uczyliśmy się w warunkach pandemicznych, zdalnie. Mimo tych trudnych warunków myślę, że uczniowie zaangażowani w projekt wykazali się wysokimi umiejętnościami zawodowymi, wykazali się pomysłowością, kreatywnością, pracowitością i bardzo wszystkim dziękuję, nauczycielom, pracownikom szkoły, za zaangażowanie w ten projekt i w dzisiejsze jego podsumowanie, bo to podsumowanie jest zwieńczeniem trzyletniej pracy – podziękowała Kamila Mosiężnik.

W spotkaniu udział wzięli także uczniowie klas ósmych Szkoły Podstawowej nr 10 w Tomaszowie Mazowieckim. Kamila Mosiężnik zaprosiła uczniów obecnych ósmych klas do kontynuowania nauki w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 6 – w Liceum Plastycznym lub Technikum nr 5. 14 maja 2022 roku odbędzie się Dzień otwartych drzwi w szkole. Zaprasza wszystkich ósmoklasistów do zwiedzenia szkoły i zapoznania się z ofertą edukacyjną na rok szkolny 2022/2023.

źródło: Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim