Mickiewicz na deskach teatru Powiatowego Centrum Animacji Społecznej

pcasballadyiromanse5
fot. Starostwo Powiatowe Tomaszów Mazowiecki

12 lutego w Powiatowym Centrum Animacji Społecznej został wystawiony spektakl pt. „Wybrane ballady i romanse, czyli trzy niezwykłe opowieści…" w reżyserii Joanny Domalik – Dróżdż, która w mistrzowski sposób połączyła, wydawać by się mogło - odległe od siebie tematycznie, utwory wieszcza: „Romantyczność", „Panią Twardowską" i „Świteziankę". Oczywiście spoiwem ballad, stanowiących klasykę polskiego romantyzmu, była warstwa metafizycznej wrażliwości, cechująca tę rodzącą się w początkach XIX wieku epokę. Młodzi ludzie, na co dzień zdobywający szlify aktorskie w grupach teatralnych PCAS-u, przenieśli na scenę ulotność czucia zmysłami w kontraście do metafizyczności i duchowości.

- To było bardzo przejmujące doświadczenie – mówi dyrektor PCAS-u, Dorota Ignasiak. – Nasza grupa teatralna i pani instruktor przyzwyczaili nas już do profesjonalnego poziomu swoich widowisk, a i tym razem zaprezentowali wręcz mistrzowską grę aktorską. Dziś byliśmy świadkami eksplozji romantyzmu z uzewnętrznieniem jego warstwy pozazmysłowej. Widzieliśmy wielką miłość, tęsknotę, wiarę i nadzieję, a wszystko to w przepięknej ferii barw, która otoczyła naszych bohaterów. Bardzo się cieszę, ze publiczność tak licznie odpowiedziała na nasze zaproszenie, bo to jest też wyraz docenienia pracy naszych instruktorów i podopiecznych.

Na scenie zaprezentowali się: Aleksandra Szperna, Aleksander Woicki, Malwina Gorzelak, Zuzanna Guść, Maja Osińska, Nadia Gronostaj, Anna Kagankiewicz, Małgorzata Laskowska, Izabela Żaczek, Martyna Stańdo, Wiktoria Piekarska, Ada Dulas, Norbert Puchalski, Hanna Biegun, Maria Mucha, Karolina Wieteska, Amelia Kwiatkowska, Blanka Kostanek, Zuzanna Spała, Jana Miłek, Hanna Dziedzińska, Patryk Barzyc, Martyna Stańdo i Filip Juda.

W spektaklu wystąpili też wokaliści przygotowani przez p. Katarzynę Rychlik: Aleksandra Sobkiewicz, Weronika Bąk, Oliwia Książczak i Aleksandra Szperna.

Reżyserią świateł zajęli się: Aleksander Musialik i Maria Wójcik z sekcji filmowej pod opieką instruktora, p. Pawła Zysiaka, natomiast realizacją dźwięku p. Grzegorz Przedbora. Zdjęcia: Bogna Hes.

- W każde organizowane przez nas wydarzenie angażują się wszyscy pracownicy, a przy tym i podopieczni innych sekcji, np. filmowej czy fotograficznej – dodaje dyrektor Ignasiak. – Myślę, że to jest nasza siła, że żaden obszar organizacji tych przedsięwzięć nie pozostaje pusty. Sprzęt, który udało nam się kupić dzięki dofinansowaniu z programów rządowych, a nie są to małe kwoty, bo łącznie jest to ok. 170 tys. zł., jest w pełni wykorzystany podczas tych realizacji, ale też podczas zajęć sekcyjnych i to był właśnie nasz cel, by dzieci i młodzież mogły uczyć się na dobrym sprzęcie, co w połączeniu z najnowszymi technologiami, znacznie podnosi poziom oferowanych przez nas usług. Wszystkim pracownikom i uczestnikom zajęć sekcyjnych bardzo dziękuję.

Kolejna odsłona spektaklu już we wtorek, 14 lutego. Tym razem na widowni zasiądą uczniowie szkół wraz z nauczycielami.

Źródło: Starostwo Powiatowe Tomaszów Mazowiecki