wersja testowa serwisu

Obchody 400-lecia objawień świętej Anny w Smardzewicach

fotob-21146

W niedzielę, 26 lipca 2020 roku, w Sanktuarium pw. Świętej Anny w Smardzewicach, uroczyście obchodzona była 400 rocznica objawień świętej Anny.

Święta Anna – żona św. Joachima, matka Maryi, babcia Jezusa. Wiadomości o niej pochodzą jedynie z wczesnochrześcijańskich apokryfów. „Protoewangelia Jakuba", napisana około 150 roku podaje, że Anna wywodziła się z rodu Dawida i mieszkała w Betlejem. Od swoich pobożnych i cnotliwych rodziców otrzymała staranne wychowanie. Wyszła za mąż za Joachima, zamożnego młodzieńca z Nazaretu. Małżeństwo było przykładne, a małżonkowie pobożni i ofiarni. Do pełnego szczęścia brakowało im jednak potomstwa, co w kulturze żydowskiej było uznawane za karę Bożą. Małżonkowie przez wiele lat z nadzieją modlili się o dziecko i cierpliwie znosili swoje nieszczęście oraz upokorzenia doznawane od ludzi. Bóg wysłuchał ich próśb, a anioł oznajmił św. Annie i jej mężowi, że mimo późnego wieku zostaną rodzicami. W podziękowaniu za dar potomstwa rodzice ofiarowali Bogu swoją jedynaczkę i oddali ją na służbę do świątyni jerozolimskiej. Po śmierci męża św. Anna zamieszkała z córką i jej rodziną w Nazarecie, gdzie dożyła późnej starości.

W Smardzewicach w roku 1620 objawiła się św. Anna wieśniakowi, Wojciechowi Głowie, polecając mu wybudowanie kapliczki dla czci jej córki Maryi i wnuka Jezusa. Wojciech Głowa przejął się tym bardzo, a św. Anna potwierdziła swą misję licznymi cudami i uzdrowieniami, zwłaszcza przez wodę ze źródełka. Wieść ta rozeszła się bardzo szybko i do Smardzewic przybywały rzesze pielgrzymów.

Od 1639 roku opiekę nad nimi sprawowali franciszkanie. Tak wielu ludzi garnęło się do św. Anny. I nikt nie odchodził bez Jej pomocy. Tutaj również św. Anna uprosiła cudowne urodziny przyszłego biskupa Stanisława Zbąskiego, który pobudował murowaną świątynię, w której dalej św. Anna jest czczona. Czasy szwedzkiego potopu ogołociły kościół, ale go nie zniszczyły.

Jednak w okresie zaborów zakon franciszkański został skasowany i przybyli tu księża do prowadzenia parafii. Dowodem opieki Patronki było zachowanie świątyni podczas pierwszej i drugiej wojny światowej. Jednocześnie rozrastała się wieś Smardzewice, powstawały nowe zakłady – wśród nich kopalnie piasku.

Dopiero w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku powrócili franciszkanie. Świadomi pomocy św. Anny założyli tu Nowicjat dla kandydatów do Zakonu, aby od Niej i pod Jej opieką uczyli się czcić i kochać Jezusa i Maryję. Wśród nich byli męczennicy peruwiańscy: bł. Michał Strzałkowski i bł. Zbigniew Tomaszek.

Św. Anna wciąż zdobywała swoich czcicieli licznymi łaskami. Wiele świadectw z dawnych czasów uległo zniszczeniu, ale przybywają nowe, także współczesne. Parafianie czczą swą patronkę nabożeństwami, pieśniami i obyczajami. A Ona czuwa nad nami jak Babcia. Chroni od nawałnic, klęsk i nieszczęść. Ze swego obrazu w świątyni uśmiechem darzy tych, którzy przychodzą do Jezusa i Maryi. I wciąż powtarza te same słowa: Czcijcie Maryję i Jej Syna Jezusa. I wciąż nagradza za to łaskami." – czytamy informację dotyczącą powstania kościoła w Smardzewicach i jego patronki na stronie Sanktuarium świętej Anny.

W czasie niedzielnych obchodów rocznicy do świątyni przybyło wielu znakomitych gości, wśród których byli między innymi: Ewa Wendrowska – radna Sejmiku Województwa Łódzkiego, Janusz Ciesielski - radny Sejmiku Województwa Łódzkiego i dyrektor KOWR w Łodzi, Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego, Elżbieta Łojszczyk – członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego, Franciszek Szmigiel – Wójt Gminy Tomaszów Mazowiecki i radni Rady Powiatu Tomaszowskiego oraz radni Rady Gminy Tomaszów Mazowiecki.

Ksiądz proboszcz, Marek Zienkiewicz powitał także kapłanów, którzy uczestniczyli w mszy świętej oraz parafian. Mszę świętą odprawił Ordynariusz Diecezji Radomskiej Jego Ekscelencji ksiądz biskup Henryk Tomasik.

Ksiądz biskup poświęcił ołtarz, który właśnie znajduje się po generalnej renowacji. Odrestaurowany został cały ołtarz, jak również znajdujący się w centralnym miejscu ołtarza obraz świętej Anny.

Cieszy, że kolejne pokolenia będą mogły podziwiać przez wiele następnych lat odrestaurowany ołtarz i obraz świętej Anny.

Galeria:

https://www.facebook.com/pg/PowiatTomaszowskiMaz/photos/?tab=album&album_id=3099260290121536

źródło: Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim