Piknik Rodzinny w Spale z okazji inauguracji przewozów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej

0kolejspala12f
fot. Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim

W sobotę, 25 czerwca 2022 roku, do Spały przyjechał pierwszy pociąg relacji Łódź Fabryczna – Spała Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Ten pierwszy kurs z Łodzi do Spały był bezpłatny, jednak ponad 850 pasażerów zarezerwowało bilety, dlatego przyjechały dwa pociągi. Pasażerów na przystanku w Spale powitała Orkiestra dęta ze Zduńskiej Woli Karsznice. Wśród pasażerów był Grzegorz Schreiber – Marszałek Województwa Łódzkiego.

Przyjezdni przeszli ulicami Spały na przystań nad Pilicą, gdzie zorganizowany został Piknik Rodzinny, promujący przewozy Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. 

Oficjalne otwarcie Pikniku odbyło się z udziałem: Marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera, Prezesa Zarządu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej Janusza Malinowskiego, Mariusza Węgrzynowskiego - Starosty Powiatu Tomaszowskiego, Roberta Telusa – Posła na Sejm RP, Ewy Wendrowskiej i Janusza Ciesielskiego – radnych Sejmiku Województwa Łódzkiego. Po części oficjalnej dla uczestników pikniku był przygotowany okazjonalny tort.

„Drodzy Państwo, znajdujemy się dzisiaj w miejscowości Spała, gmina Inowłódz, powiat tomaszowski. Wielkie wydarzenie, przywrócenie linii kolejowej do Spały. Osoby, które będą przyjeżdżały w kolejnych tygodniach, będą jeździły tym połączeniem, będą przede wszystkim przyjeżdżały z miejscowości podłódzkich, jak i również z samego miasta Łódź. To jest ważne, że dzięki decyzji pana Marszałka Grzegorza Schreibera, została przywrócona do życia ta trasa, która z punktu widzenia powiatu tomaszowskiego, jeśli chodzi o rozwój i promocję turystyki lokalnej, tej na terenie gminy Inowłódz, na terenie całego powiatu tomaszowskiego. Powiat tomaszowski ma się czym pochwalić. Jest wiele urokliwych miejsc, do których serdecznie Państwa zapraszamy tych, którzy nie znają naszej Ziemi, a na pewno te spojrzenia będą pozytywne. Dzisiaj każdy kto tu przyjeżdża nad rzekę Pilicę korzysta ze spływów kajakowych, chce zwiedzić bunkier w Konewce, chce zobaczyć, jak wygląda Centralny Ośrodek Sportu, gdzie trenują najlepsi zawodnicy na świecie. Chcą zobaczyć kościółek Świętego Idziego. Chcą zobaczyć mury zamku, Zalew Sulejowski.

My zapraszamy do korzystania, zobaczenia tego wszystkiego, co oferują inne gminy powiatu tomaszowskiego. Oczywiście Niebieskie Źródła, Skansen Rzeki Pilicy, Groty Nagórzyckie. Tych atrakcji jest bardzo dużo. Można by mówić godzinami, opowiadać, co tu jest piękne, ale samo wydarzenie promujące dzisiejsze wydarzenie jest czymś wyjątkowym. Pełna współpraca Urzędu Marszałkowskiego, Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Mazowieckim i Urzędu Gminy Inowłódz. To pokazuje, że można współpracować na każdym możliwym szczeblu i ta współpraca przynosi określone efekty.

Za jakiś czas będziemy mogli powiedzieć, że to, co dzisiaj pokazujemy, to się udało. Ten projekt związany z przyjazdami turystów na Ziemię Tomaszowską jest trafionym projektem, dzięki czemu mieszkańcy Łodzi poznają bliżej poszczególne tereny województwa łódzkiego, a my będziemy mogli powiedzieć, że nastąpił rozwój turystyki w tym rejonie." – zaprosił do odwiedzania i wypoczynku na terenie naszego powiatu Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego. 

Na turystów czekało wiele atrakcji– animacje dla dzieci, konkursy z nagrodami, smakołyki przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich, stoiska promocyjne instytucji, kiermasz sztuki ludowej, strefa gastronomiczna.

Na scenie wystąpili uczestnicy zajęć wokalnych z Powiatowego Centrum Animacji Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim. Odbył się minirecital zdobywcy Grand Prix konkursu „Tomaszowskie lato", zorganizowanego przez PCAS – Daniela Wysokińskiego. Wystąpiły zespoły ludowe z powiatu tomaszowskiego: „Ciebłowianie" z gminy Tomaszów Mazowiecki, „Mali Lubochnianie" z gminy Lubochnia i „Brzustowianie" z gminy Inowłódz. Na zakończenie imprezy odbyła się dyskoteka, która trwała do późnych godzin wieczornych.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim