wersja testowa serwisu

Policjanci przypominają o obowiązku odśnieżenia auta przed podróżą

winter-3088579_960_720

Spadł śnieg, a wraz z nim pojawiły się problemy związane z prawidłowym odśnieżeniem przed wyjazdem samochodu. Należy pamiętać, że to na kierującym spoczywa obowiązek usunięcia śniegu i lodu z dachu oraz nadwozia swojego pojazdu. Za niedopełnienie obowiązku odśnieżania samochodu, reflektorów czy tablic rejestracyjnych, kierowca może zostać ukarany mandatem.

Jazda ze śniegiem na dachu, czy z szybami pokrytymi lodem zagraża nie tylko samym kierującym i pasażerom takich pojazdów, ale także innym kierowcom. Warstwa lodu na szybach ogranicza naszą widoczność, natomiast spadający śnieg i kawałki lodu stwarzają duże zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Poruszając się autem, kierowca zawsze musi mieć zapewnione dostateczne pole widzenia.

Bądźmy odpowiedzialni za nas i za innych użytkowników dróg i poświęćmy te kilka minut na dokładne odśnieżenie naszych samochodów. Pamiętajmy także, o zachowaniu większej ostrożności podczas jazdy po śniegu, a czasem po lodzie. Warto nieco zwolnić i zachować większy odstęp przed poprzedzającym nas samochodem. Droga hamowania w takich warunkach się wydłuża się nawet o kilkadziesiąt metrów, przy jeździe z prędkością 50 km/h. W takiej sytuacji dużo pomogą nam opony zimowe.

Zgodnie z art. 66 Ustawy prawo o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu drogowym ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowanie, hamowania, sygnalizacji i świetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu. Kierowcy, którzy nie stosują się do przepisów muszą liczyć z mandatem w wysokości do 500 zł.

źródło: KPP w Poddębicach