Ponad 5 milionów złotych dla Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie

briefing2

W piątek, 26 marca 2021 roku, w Sali konferencyjnej w Starostwie Powiatowym w Tomaszowie Mazowieckim, odbył się briefing prasowy, którego tematem było pozyskanie środków finansowych dla Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Drugi temat to przeniesienia pacjentów Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego przy ul. Niskiej.

Udział w konferencji wzięli: Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego, Michał Czechowicz i Marek Kubiak – członkowie Zarządu Powiatu.

„Proszę Państwa, jako Zarząd Powiatu Tomaszowskiego, jak również Rada Powiatu Tomaszowskiego, będziemy starali się, żeby te nakłady, właśnie na te kwestie społeczne, były jak największe każdego roku. Nie będziemy żałowali pieniędzy na te zadania, które dotykają bezpośrednio zdrowia naszych mieszkańców. To jest bardzo ważne, że chcemy zauważać te wszystkie problemy społeczne, ale proszę Państwa, istotą sprawy jest też to, że rząd Polski przeznacza w tym właśnie, takim trudnym czasie, rekordowe pieniądze na tego rodzaju działalność, zarówno pomoc społeczna jak i również remont budynku szpitala, przypomnijmy, jest ze środków rzędowych. Cieszymy się, że możemy brać czynny udział w tym wszystkim, co dobrego dzieje się dla naszych mieszkańców." – zapewnił Mariusz Węgrzynowski, że Zarząd Powiatu nie będzie oszczędzał, jeśli w grę wchodzi zdrowie mieszkańców naszego powiatu.

„Jest mi niezmiernie miło poinformować Państwa, że rozpoczęliśmy długo wyczekiwany remont budynku przy ulicy Niskiej 14, długo wyczekiwany zarówno przez personel, który na co dzień pracuje w tymże budynku, jak i pacjentów, którzy korzystają na co dzień z pomocy specjalistów i tam się znajdują. Mówimy tutaj o bardzo szeroko zakrojonej termomodernizacji tego budynku. Jest to budynek z lat 60, więc wymaga już kapitalnego, całkowitego remontu, dlatego też podjęliśmy decyzję, że należy na czas remontu zabezpieczyć naszych pacjentów i przenieść ich w inne bezpieczne miejsce.

Jeżeli chodzi o Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy, obecnie znajduje się około 40 osób, które na co dzień tam przebywają, są rehabilitowane, poddawane wszelkim zabiegom.

Zostały one przetransportowane do Domu Pomocy Społecznej nr 2 w Tomaszowie, tuż obok szpitala i tam znajdą na ten okres remontu swój dom, miejsce codziennego pobytu.

W tym miejscu chciałbym bardzo, bardzo serdecznie podziękować za współpracę i pomoc, jeżeli chodzi o logistykę, niezmiernie i po raz kolejny pomaga nam 9. Brygada Obrony Terytorialnej na czele z panem pułkownikiem Marcinem Siudzińskim, za co serdecznie, bardzo dziękujemy, bo pomagają nam przez cały ten tydzień zarówno w przewiezieniu naszych pacjentów jak i wszelkiego tego sprzętu, który jest niezbędny do codziennej pielęgnacji podopiecznych. Wyrazy ogromnego podziękowania kieruję do pani dyrektor Małgorzaty Bugajskiej, która kieruje na co dzień Domem Pomocy Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim, za to, że pozwoliła, aby nasi pacjenci mogli przebywać na czas remontu. Jest to niezwykle cenna pomoc, za którą bardzo, bardzo serdecznie, jako Zarząd Powiatu, dziękujemy. Jeżeli chodzi o rehabilitację, która również tam się znajduje, ona składa się z dwóch części - rehabilitacji stacjonarnej, która w tej chwili jest przygotowana w budynku głównym naszego tomaszowskiego szpitala przy ulicy Jana Pawła II 35, na razie w okrojonej wersji ze względu na sytuację epidemiologiczną, bo pragnę przypomnieć, że już 170 łóżek jest wyznaczonych przez pana Wojewodę Łódzkiego, pana Tobiasza Bocheńskiego, do obsługi chorych covid-19, więc na razie w okrojonym składzie, ale myślę że w najbliższym czasie będzie rozwinięta ta baza łóżkowa, jaka do tej pory znajdowała się przy ulicy Niskiej. Natomiast jeśli chodzi o rehabilitację ambulatoryjną, taką dzienną, gdzie pacjenci przychodzą z domu i rehabilitują się na różnego rodzaju urządzeniach, będzie też w najbliższym czasie uruchomiona. Będzie ona w budynku, gdzie obecnie znajduje się administracja Tomaszowskiego Centrum Zdrowia. Jest to budynek, który przylega do ulicy Granicznej. Tam też będzie to w najbliższych dniach uruchomione i zostaną wznowione zabiegi. Tak więc, szanowni Państwo, czekamy z niecierpliwością na zakończenie remontu, myślę, że będzie to skok w XXI wiek, który naszym pacjentom, jak i naszemu personelowi medycznemu, rehabilitacyjnemu, pozwoli jeszcze lepiej opiekować czy jeszcze lepiej rehabilitować naszych mieszkańców, którzy tej pomocy potrzebują." – powiedział Michał Czechowicz – członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego.

„Szanowni Państwo, rok 2021 to rekordowe środki, które otrzymaliśmy od Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dla naszego powiatu tomaszowskiego na działalność Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie oraz Powiatowego Urzędu Pracy. Warto podkreślić, że są to naprawdę bardzo duże środki i jest to olbrzymi wzrost, bo jest to wzrost o ponad 700 tysięcy złotych do roku poprzedniego. Jest to kwota łączna ponad 5 milionów 400 tysięcy złotych, którą otrzymaliśmy na zadania realizowane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz przez Powiatowy Urząd Pracy. Z tych środków ponad 3 miliony 100 tysięcy przeznaczone jest, zgodnie z ustawą, na działalność Warsztatów Terapii Zajęciowej. Jest ich w powiecie tomaszowskim bardzo dużo i uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej możemy się pochwalić, że jest naprawdę bardzo dużo w skali województwa. Natomiast środki w kwocie ponad 2 miliony 300 tysięcy złotych przeznaczone są na aktywizację zawodową, na aktywizację społeczną prowadzoną przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz przez Powiatowy Urząd Pracy.



Zachęcam, zwłaszcza przedsiębiorców, do kontaktu z Powiatowym Urzędem Pracy, ponieważ są tam duże środki na aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych, jest to bardzo ważna dziedzina, aby osoby niepełnosprawne mogły w pełni prawnie uczestniczyć w życiu zawodowym, a takie zadania są jak najbardziej realizowane przez Powiatowy Urząd Pracy. Podkreślę w tym momencie również to, że udało nam się skrócić kolejki i w chwili obecnej Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie realizuje na bieżąco wszystkie działania z zakresu rehabilitacji ruchowej, rehabilitacji społecznej. W tym roku po raz pierwszy uruchamiamy dofinansowania do turnusów rehabilitacyjnych dla osób dorosłych. Wcześniej działało dla osób młodszych. Na bieżąco w chwili obecnej udało się doprowadzić do tego, że realizowane są dopłaty do środków ortopedycznych, do przeciwdziałania barierom architektonicznym. To wszystko dzieje się w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie.

I w tym miejscu chciałbym bardzo gorąco podziękować wszystkim pracownikom Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie na czele z panem dyrektorem Andrzejem Więckowskim. Warto również wspomnieć o tym, że powiat tomaszowski po raz drugi bierze udział w grantach, które są przyznawane przez samorząd Województwa Łódzkiego roboczo nazywane „Łódzkie pomaga". W roku 2021 otrzymaliśmy 270 tysięcy złotych z samorządu Województwa Łódzkiego na pomoc przeciwdziałaniu covid-19 dla naszych DPS-ów, działających w strukturach powiatu tomaszowskiego. Są to środki, które przeznaczamy na testy covid-19 zarówno dla pracowników, dla osób, które przebywają, jak również dla nowych osób, które chcą przyjść do naszych DPS-ów. Pozostała część środków jest wykorzystana dla zakupu materiałów ochrony indywidualnej dla pracowników." – powiedział Marek Kubiak – członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim