wersja testowa serwisu

Ponad 8 milionów złotych dla powiatu tomaszowskiego z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg

3a

W piątek, 23 kwietnia 2021 roku, w sali konferencyjnej w Starostwie Powiatowym w Tomaszowie Mazowieckim odbyła się konferencja prasowa, dotycząca pozyskanych środków finansowych z rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

W konferencji udział wzięli: Mariusz Węgrzynowski - Starosta Powiatu Tomaszowskiego, Wacława Bąk – Przewodnicząca Rady Powiatu Tomaszowskiego, Leszek Ogórek – Wicestarosta Powiatu, Elżbieta Łojszczyk – członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego, Beata Zysiak – Skarbnik Powiatu Tomaszowskiego i Elżbieta Rudzka – dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych.

Powiat Tomaszowski z rządowego Funduszu Rozwoju Dróg pozyskał kwotę 8 064 968 złotych. Jest to dofinansowanie na realizację dwóch zadań drogowych.

„Powiat Tomaszowski złożył do rządowego Funduszu Rozwoju Dróg dwa wnioski, obydwa zostały zaopiniowane pozytywnie, zarówno przez pana Premiera, Mateusza Morawieckiego, jak i przez pana Wojewodę – Tobiasza Bocheńskiego.

Otrzymaliśmy bardzo wysokie dofinansowanie na realizację tych zadań. Dofinansowanie jest na poziomie 80 procent. Łączna kwota dofinansowania to jest ponad 8 milionów złotych. To są potężne pieniądze, które zasilą budżet powiatu i spowodują, że będziemy mogli te dwie, wyczekiwane inwestycje zrealizować w tym roku.

Pierwsza inwestycja to przebudowa drogi w miejscowości Smardzewice, na długości ponad dwóch kilometrów, gmina Tomaszów Mazowiecki i łączny koszt, wartość zadania, prawie 8 milionów złotych. Dofinansowanie na poziomie 6 milionów 392 tysięcy złotych.

Drugie zadanie to jest rozbudowa drogi powiatowej na odcinku Kolonia-Rokiciny, miejscowość Łaznówek, gmina Rokiciny. Tutaj całkowita wartość zadania 2 miliony 100 tysięcy złotych. Dofinansowanie milion 682 tysiące. Bardzo serdecznie dziękujemy panu Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Dziękujemy panu Wojewodzie Tobiaszowi Bocheńskiemu. W sposób szczególny chciałbym podziękować Marszałkowi Seniorowi, panu Antoniemu Macierewiczowi, jak i również posłom na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej – pani Annie Milczanowskiej i panu Robertowi Telusowi.

Proszę Państwa, to są pieniądze, które są pomocą płynącą ze strony Rządu polskiego dla samorządów szczególnie w tym trudnym czasie pandemii, ale też są pomocą dla lokalnych przedsiębiorców. Dzięki takim inwestycjom mogą oni właśnie zachować swoje miejsca pracy, co jest czymś wyjątkowym, i tak jak Państwo pewnie wiecie, w Polsce bezrobocie, pomimo tej trudnej sytuacji, jaka jest w całej Europie, na całym świecie, to bezrobocie nie rośnie, ale jest to właśnie wynikiem działania Rządu polskiego, za co bardzo serdecznie dziękujemy. Proszę Państwa, to dofinansowanie na poziomie ponad 8 milionów złotych, bo tak naprawdę dwie trzecie pieniędzy, które spłynie do powiatu tomaszowskiego w ramach tego rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Wsparcie finansowe w tym rozdaniu otrzymało również miasto Tomaszów Mazowiecki, gmina Tomaszów Mazowiecki, jak i również gmina Czerniewice i gmina Ujazd." – powiedział Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego.

„Szanowni Państwo, bardzo lubię takie spotkania. Jeśli dobrze sobie przypominam to ostatnie spotkanie, z tak zwaną dobrą informacją, z dobrymi wieściami, miało miejsce w okolicach pierwszego kwietnia albo był to pierwszy dzień wiosny. W każdym razie już wtedy, nie wiedząc, że będę mogła się wkrótce z Państwem spotkać, zapowiedziałam, że mam taką nadzieję, że będziemy się systematycznie spotykać raz w miesiącu i wygląda na to że były to prorocze słowa. Drodzy mieszkańcy Ziemi Tomaszowskiej, powiatu tomaszowskiego, więc z ogromną radością przyjęłam informację, że spłynęły do naszego powiatu, a także do ościennych gmin oraz miasta Tomaszów Mazowiecki, duże środki finansowe. Drogi to jest coś, co stanowi pewien priorytet dla każdego radnego, dla każdego wójta, no i oczywiście dla Starosty dla Prezydenta, bo po drogach jeździmy wszyscy, jako kierowcy, jako pasażerowie, na jednośladach, ale wszyscy chcemy, żeby nam było bezpiecznie i wygodnie. I choć cieszy ogromnie ta kwota 8 milionów, to powiem tak, potrzeby są niewątpliwie dużo, dużo większe, a zatem chyląc czoła przed merytoryczną pracą pracowników Starostwa Powiatowego, którzy sporządzili bardzo bogaty, a jednocześnie merytorycznie właściwy materiał w zakresie ubiegania się o środki zewnętrzne, pozostaje sobie życzyć, żebyśmy nie poprzestawali, żebyśmy składali kolejne wnioski z nadzieją, że spotkamy się już wkrótce z kolejnymi dobrymi wiadomościami. Tych pieniędzy potrzebne jest nam bardzo, bardzo dużo i liczymy na nie." – powiedziała Wacława Bąk – Przewodnicząca Rady Powiatu Tomaszowskiego. 

„Powiat Tomaszowski otrzymał ogromne dofinansowanie do dwóch zadań, to jest przebudowa dwóch dróg powiatowych na terenie powiatu tomaszowskiego. Pierwsze zadanie to jest zadanie Przebudowa drogi 4328 w miejscowości Smardzewice, na odcinkach 2 kilometry 300 metrów. Wartość tego zadania to jest 8 milionów, dofinansowanie 80 procent. Termin realizacji zadania rok 2021. W ramach tego zadania zostanie przebudowana droga na odcinku od ulicy Łozińskiego do ulicy Zielonej. Zostaną także przebudowane skrzyżowania z drogami gminnymi, jak i drogami powiatowymi, a także zostaną wybudowane: chodnik, zatoki autobusowe, nowe, zjazdy do posesji z kostki brukowej. Zostanie też zbudowane odwodnienie, a także zostanie poszerzona ta jezdnia, zostanie zmieniona cała konstrukcja jezdni, poszerzona do szerokości 6 i pół metra. Zostanie też, w celu poprawienia bezpieczeństwa, wybudowane nowe oznakowanie zarówno poziome, jak i pionowe.

Natomiast drugie zadanie, na które Powiat Tomaszowski otrzymał ogromne pieniądze , długo wyczekiwane zadanie, to jest drugi etap przebudowy drogi powiatowej w miejscowości Rokiciny, to jest przebudowa na odcinku od Rokicin do miejscowości Łaznówek. Zostanie przebudowana też konstrukcja jezdni, która będzie miała szerokość 5 i pół metra. Zostaną wybudowane chodniki, zostanie również wybudowane odwodnienie jezdni i zostaną wybudowane zjazdy z kostki brukowej. Zostanie również, w celu poprawienia bezpieczeństwa, wybudowane nowe oznakowanie zarówno poziome, jak i pionowe.

Termin realizacji tego zadania to jest 2021 rok. Z tego miejsca również chciałbym podziękować wszystkim parlamentarzystom, również z naszego terenu, którzy przyczynili się właśnie do uzyskania tak ogromnych pieniędzy z Funduszu Rozwoju Dróg. I również chcę podziękować tutaj wszystkim, którzy przyczynili się do napisania tych wniosków." – przybliżył szczegóły realizacji zadań Leszek Ogórek – Wicestarosta Powiatu Tomaszowskiego.

„Powiat Tomaszowski zarządza blisko 400 kilometrami dróg. Jest to bardzo duża i rozległa sieć. Każde dofinansowanie, które otrzymujemy na realizację przebudowy bądź rozbudowy drogi powiatowej, wpływa na poprawę bezpieczeństwa ruchu samochodów osobowych, ciężarowych, jak i mieszkańców zamieszkujących na tym terenie. W związku z powyższym Zarząd Dróg Powiatowych niezmiernie się cieszy, że otrzymał to dofinansowanie w wysokości 80 procent. W związku z powyższym ogromny nakład finansowy. Cieszę się, że tu pan Starosta zauważył, iż wnioski były przygotowywane przez pracowników Dróg Powiatowych. Cieszę się, że przeszły ocenę formalną i uzyskały taką pozytywną i wysoką ocenę." – powiedziała Elżbieta Rudzka – dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych.

„Bardzo się cieszę, że po raz kolejny Rząd zwrócił również uwagę na Powiat Tomaszowski. Wszystkie pieniądze, które płyną z rządowych funduszy, polepszają jakość życia i bezpieczeństwo mieszkańców naszego powiatu. Środki z rządowego programu, z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, też są tego najlepszym świadectwem. Kolejne pieniądze na drogi, które mają służyć naszym mieszkańcom. Mają zapewniać odpowiednie bezpieczeństwo i polepszyć jakość życia." – zauważyła Elżbieta Łojszczyk – członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego.

„Ja z radością przyjmę najdroższą cegiełkę. 8 milionów 64 968, dla skarbnika, po stronie dochodowej, jest znaczącym zastrzykiem finansowym, który pozwoli zabezpieczyć jak i dochody i wydatki, które w tej chwili uzupełnimy, aby te dwa zadania mogły ruszyć. Smardzewice na dzisiaj czekają tylko na otwarcie ofert, więc myślę, że tak bardzo szybko ta inwestycja może być zrealizowana. Dla powiatu jest to znaczący zastrzyk finansowy, który pozwoli zrealizować w jednym roku te dwa zadania." – dodała Beata Zysiak – Skarbnik Powiatu Tomaszowskiego.

„Cieszymy się, że nasz samorząd otrzymał takie dofinansowanie i to jeszcze w takiej wysokości procentowej. To pokazuje, że nasze służby, które ten wniosek przygotowywały, są na jak najwyższym poziomie. Bardzo serdecznie dziękujemy. Podziękowanie na ręce pani dyrektor Elżbiety Rudzkiej.

Chcielibyśmy, żeby kolejne wnioski, które złożył samorząd powiatowy, też dotyczące naszych dróg powiatowych, również zostały w taki sposób zaopiniowane. Mamy nadzieję, że tak się stanie i będziemy mogli te radosne informacje przekazywać Państwu i mieszkańcom powiatu tomaszowskiego.

Oczywiście wiele zadań przed nami, ale ten budżet, który został przyjęty na rok 2021, jest tak bogaty w ilość zadań gdzie nie mieliśmy w historii takiego roku, że dzieje się tak dużo, jest oczywiście wynikiem działania Rady Powiatu, Zarządu Powiatu, ale też przychylności instytucji zewnętrznych, które pozytywnie opiniują nasze wnioski i wyjątkowa ilość tych pieniędzy zewnętrznych po prostu płynie do naszego samorządu, dzięki czemu możemy te zadania realizować." – podziękował za doskonale napisane wnioski Mariusz Węgrzynowski.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim