Najważniejsze wideo w etm24

Powstańcza Warszawa na filmie sztucznej inteligencji. "Ożywione" kadry budzą sporo emocji. Zobaczcie efekty [Wideo]

Powstańcza Warszawa na filmie sztucznej inteligencji. "Ożywione" kadry budzą sporo emocji. Zobaczcie efekty [Wideo]
kadry z filmu

Dziś obchodzimy 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Dokładnie o północy do sieci trafił krótki, nieco ponad 3-minutowy film: "Powstanie Warszawskie AI". To obraz wygenerowany przez sztuczną inteligencję na podstawie oryginalnych zdjęć wykonanych w powstańczej Warszawie. Wideo można zobaczyć w mediach społecznościowych m.in. na facebookowym profilu Historical Colors i cieszy się ogromną popularnością. W kilkanaście godzin doczekał się już kilku tysięcy udostępnień. Za tąinicjatywą stoi fotograf Mariusz Zając.

Rokrocznie w dniu wybuchu Powstania publikowane są archiwalne fotografie i materiały z tego zrywu. Od kilku też lat możemy obserwować, że za archiwalia biorą się graficy, którzy na przykład kolorują czarno białe fotografie, w minionym roku prezentowaliśmy Państwu taki właśnie eksperyment, również przy użyciu sztucznej inteligencji >>> Powstańcze fotografie odtworzone przez sztuczną inteligencję porażają realizmem! "Dziwny dreszcz człowieka przeszedł"

Teraz możemy nie tylko oglądać fotografie w kolorze, ale kadry poruszono. Jak zaznacza Mariusz Zając trwające 3 minuty i 6 sekund wideo powstało z oryginalnych archiwalnych fotografii, z powstania warszawskiego z 1944 roku. Zdjęcia zostały poddane koloryzacji (AI) i procesowi color gradingu, następnie je animowano przy użyciu sztucznej inteligencji (AI). 

- W ten sposób dodano ruch kamery oraz wizualne efekty specjalne takie jak wybuchy, dym, ruch pojazdów, animacje ludzi. Muzyka oraz dźwiękowe efekty specjalne zostały także uzyskane przez AI. Jest to eksperyment filmowy - pisze autor inicjatywy w opisie do filmu.

Autorzy tych inicjatyw jasno podkreślają, że "przepuszczając" archiwalne fotografie przez narzędzia Al nie tworzą historycznego materiału, ale są to interpretacje, które mają niejako przybliżyć tragiczne zdarzenia w odniesieniu do obecnej rzeczywistości.

- Nie należy traktować i nie wolno traktować tego filmu jako archiwalnego zapisu wydarzeń z 1944 roku, ponieważ widoczne na filmie sceny na pewno wyglądały inaczej a zbieżność z prawdziwymi wydarzeniami jest bliska zeru. Autor jest świadomy nie doskonałości animacji, zwłaszcza w zakresie twarzy ludzi. Niestety nie ma na dzień 1 sierpnia 2024 komercyjnych lepszych narzędzi AI do animacji obrazów statycznych aniżeli użyte - zaznacza fotograf Mariusz Zając.

Nagranie "Powstanie Warszawskie Al" zostało opublikowane o godz. 23:57 w nocy z 31 lipca na 1 sierpnia. Jak wyjaśnia autor wideo, filmik trwa trzy minuty, więc po obejrzeniu go natychmiast po premierze na zegarach wybiła północ i rozpoczął się 1 sierpnia.

CZYTAJ TAKŻE >>> Łódzka Kolej Aglomeracyjna uczci rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Film rozchodzi się po sieci błyskawicznie i budzi szereg emocji - spora grupa internautów wyraża swój zachwyt nad kadrami, jednocześnie podkreślając tragizm historyczny tego zrywu. Nie brakuje też opinii, że ingerencja sztucznej inteligencji jest nietrafionym pomysłem. Opinię na temat wideo pozostawiamy oczywiście Państwu, a poniżej prezentujemy nagranie.