Rusza szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie! Ważne informacje dla mieszkańców Łódzkiego

Rusza szczepienie lisów przeciwko wściekliźnie! Ważne informacje dla mieszkańców Łódzkiego
Pixabay

Ważne informacje dla lubiących leśne wędrówki, zwłaszcza tych, którym towarzyszą w tych wycieczkach psy. W czwartek, 18 kwietnia rusza akcja szczepienia lisów i potrwa przez najbliższe osiem dni. W Łódzkiem obejmie ona sporą część naszego województwa i warto dowiedzieć się o tej procedurze nieco więcej. Szczegóły poniżej.

Jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, kolejne obszary kraju zostały objęte akcją sczepienia lisów przeciw wściekliźnie. W związku z tym, do odbiorców w między innymi w województwie łódzkiem kierowany jest alert RCB o treści: 

„Uwaga! W dn. 18-26.04 w lasach będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie. Nie dotykaj kapsułki i nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych!"

Akcja obejmuje kilka województw w Polsce, jeżeli chodzi o nasz region, w ciągu najbliższych ośmiu dni szczepionka będzie dystrybuowana w powiatach:

  • opoczyńskim
  • rawskim
  • tomaszowskim
  • kutnowskim
  • łęczyckim
  • łowickim
  • skierniewickim
  • zgierskim

Idziesz do lasu - uważaj!

Szczepionka, która zatopiona jest we wnętrzu przynęty - mieszance pokarmowej w kształcie krążków lub kostek, koloru zielono - brunatnego, o zapachu rybnym, będzie zrzucana z samolotów. W okresie 14 dni od momentu wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność i w miarę możliwości ograniczyć spacery po lesie.

Uważajmy również na psy lub inne zwierzęta domowe. Pamiętajmy, że w żadnym wypadku nie wolno konsumować, a także podnosić czy dotykać przynęt ze szczepionką, bowiem lis nie zje kostki, gdy wyczuje zapach człowieka. W razie kontaktu z przynętą należy przemyć dokładnie nasze ciało wodą z mydłem. Jak czytamy w komunikatach lekarzy weterynarii, kontakt człowieka ze szczepionką ukrytą w przynęcie wymaga konsultacji medycznej. Warto zatem zachować szczególną ostrożność.

Jeżeli znajdziemy kostkę na posesji lub drodze należy skontaktować się w Powiatowym Lekarzem Weterynarii.​

Wścieklizna jest jedną z najgroźniejszych chorób odzwierzęcych. W Polsce jej rezerwuarem jest lis rudy. Dlatego prowadzone są akcje szczepienia tych zwierząt.

- Mimo dużego postępu medycyny, wścieklizna jest nieuleczalna i zawsze kończy się śmiercią. Wg danych WHO rokrocznie powoduje zgon około 60 tysięcy osób, głównie w Azji i Afryce - przekazuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Wścieklizna jest wirusową chorobą zakaźną dotykającą centralny układ nerwowy, na którą wrażliwe są wszystkie gatunki ssaków, w tym ludzie. Okres inkubacji choroby wynosi od kilku dni do kilku miesięcy. Wirus wścieklizny jest wrażliwy na wysoką temperaturę i światło słoneczne, ale jednocześnie jest wysoce odporny na niskie temperatury. Przenosi się głównie poprzez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową (pogryzienie). Zakażenie możliwe jest również m.in. drogą aerogenną, dospojówkową lub poprzez transplantację narządów.