Tomaszów Mazowiecki: Briefing z udziałem olimpijczyków promujący program Profilaktyka 40 PLUS

Tomaszów Mazowiecki: Briefing z udziałem olimpijczyków promujący program Profilaktyka 40 PLUS
fot. Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim

Ministerstwo Zdrowia wdrożyło program badań dla Polaków, którzy ukończyli 40 lat. Każdy, kto ukończył 40 rok życia może otrzymać jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych obejmującego od 6 do 12 rodzajów badań.

Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego wraz z Zarządem Powiatu zaprosił do Tomaszowa Mazowieckiego olimpijczyków, którzy na początek sami przebadali się w Tomaszowskim Centrum Zdrowia i zachęcają Polaków, którzy mają 40 lat i więcej do skorzystania z bezpłatnych badań.

W sobotę, 26 listopada 2022 roku, w sali konferencyjnej w Starostwie Powiatowym w Tomaszowie Mazowieckim odbyło się spotkanie zaproszonych olimpijczyków z władzami samorządowymi Powiatu Tomaszowskiego. Odbył się także briefing prasowy. Mariusz Węgrzynowski powitał uczestników, wśród których byli: Elżbieta Łojszczyk i Michał Czechowicz – członkowie Zarządu Powiatu Tomaszowskiego, Wacława Bąk – Przewodnicząca Rady Powiatu Tomaszowskiego, Ewa Wendrowska – radna Sejmiku Województwa Łódzkiego, Izabela Śliwińska – zastępca Prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego, Mieczysław Nowicki – kolarz szosowy i torowy, prezes na XX Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Monachium zdobył dwa medale – srebrny – drużynowo i brązowy indywidualnie, prezes Towarzystwa Olimpijczyków Polskich. Teresa Sukniewicz-Kleiber – lekkoatletka, biegi płotkarskie, brała udział w XIX Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Meksyku w 1968 roku, Tomasz Kucharski – wioślarz, dwukrotny mistrz olimpijski – złoty medal wywalczył na mistrzostwach olimpijskich w 2000 roku w Sydney i złoty medal w 20-4 roku w Atenach, prof. nadzw. dr hab. n. med. Leszek Markuszewski, Waldemar Wendrowski – dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu w Spale i Anna Leder - rzecznik łódzkiego oddziału NFZ.

Każdy z uczestników zachęcał do skorzystania z badań i przekonywał, że lepiej jest zapobiegać chorobie niż ją leczyć.

„Witam Państwa bardzo serdecznie na dzisiejszej konferencji prasowej, która jest poświęcona wyjątkowym gościom, wyjątkowej inicjatywie. Wiąże się to przede wszystkim z tymi, którzy są ambasadorami już na zawsze naszej kochanej ojczyzny, Polski. Mówimy o polskich olimpijczykach, o tych, którzy przysparzali nam wiele radości przez ostatnie kilkadziesiąt lat, tymi, którzy pokazywali, że być Polakiem, to znaczy być kimś dumnym, kimś, kto potrafi zwyciężać, kimś, kto przynosi radość dla całego narodu polskiego, dla tych, którzy mieszkają tutaj, w granicach naszego kraju, ale również i dla Polonii polskiej, która jest rozsiana po całym świecie i z dumą ogląda te wszystkie wyczyny naszych sportowców.

Proszę państwa, wspaniała akcja, która tutaj została zapropagowana, wiąże się przede wszystkim z profilaktyką, jeżeli chodzi o zdrowie. To tutaj, w przypadku tej sytuacji, tej grupy, mówimy o zdrowiu naszych olimpijczyków, ale oni pokazują, że my jako społeczeństwo powinniśmy również w podobny sposób postępować, powinniśmy takiej praktyce się poddawać. Ale to, co jest też istotne i ważne, bo o tym trzeba powiedzieć, przede wszystkim promocja zdrowia, i to na początku.

Podziękuję naszym olimpijczykom za wczorajsze spotkanie z tomaszowską młodzieżą i dziećmi po to, żeby mogli przybliżyć to wszystko, co wiąże się właśnie ze zdrowiem, ale także z tymi możliwościami polskich sportowców. Bardzo serdecznie witam, drodzy Państwo, tutaj wyjątkowych gości na tej naszej konferencji prasowej." – powiedział Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego.

Michał Czechowicz – członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego, przybliżył jakie badania każdy może wykonać, w ramach programu 40 PLUS i zachęcił do wykonywania tych badań w Tomaszowskim Centrum Zdrowia, które jest jednym w kilkuset w kraju, które takie badania wykonuje.

Profilaktyka 40 PLUS zakłada realizację badań diagnostycznych w formie pakietów dedykowanych oddzielnie dla kobiet i mężczyzn oraz pakietu wspólnego.


Pakiet badań diagnostycznych dla kobiet będzie zawierał:

  1. morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi
  2. stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
  3. stężenie poziomu glukozy
  4. oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c
  5. kreatynina
  6. badanie ogólne moczu
  7. kwas moczowy
  8. krew utajona w kale

Pakiet badań diagnostycznych dla mężczyzn będzie zawierał:

  1. morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi
  2. stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy
  3. stężenie poziomu glukozy
  4. oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c
  5. kreatynina
  6. badanie ogólne moczu
  7. kwas moczowy
  8. krew utajona w kale
  9. PSA (badanie w kierunku raka prostaty)

Pakiet wspólny dla kobiet i mężczyzn

  1. pomiar ciśnienia tętniczego
  2. pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI)

3. ocena miarowości rytmu serca.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim