„Tomaszów Mazowiecki i okolice kocham, lubię, szanuję”. Projekt dla uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego

IMG_20190917_092953-Copy-1024x768

17 września 2019r. pierwsza grupa, a 21 września 2019r. druga grupa uczniów naszej szkoły wzięły udział w wycieczce po atrakcyjnych miejscach Tomaszowa Maz. w ramach projektu organizowanym przez p. Lidię Błażejewską – Wojtaszczyk „Tomaszów Mazowiecki i okolice kocham, lubię, szanuję".

Swoją wędrówkę rozpoczęliśmy od spaceru po Niebieskich Źródłach – rezerwacie przyrody nieożywionej o wybitnych walorach krajobrazowych, położonym w dolinie Pilicy. Mogliśmy podziwiać piękne wywierzyska krasowe jedne z najciekawszych zjawisk krasowych w Europie. Następnie uczniowie odbyli fascynującą wędrówkę po unikatowej w skali kraju atrakcji turystycznej – Grotach Nagórzyckich, które są pozostałością po podziemnej kopalni piasku szklarskiego, wydobywanego do potrzeb budowlanych i hutniczych w XVIII stuleciu i na początku XIX wieku. Chodząc po salach, korytarzach i wnękach w dawnej kopalni piasku kwarcowego, spotykając się z dawnymi górnikami i legendarnymi lokatorami „Grot Nagórzyckich" mogliśmy przenieść się w dawne czasy.

W dalszej kolejności udaliśmy się do Skanseniu Rzeki Pilicy – do jedynego tego typu obiektu w Polsce poświęconemu rzece. Mogliśmy oglądać tam zgromadzone obiekty i sprzęty związane w jakiś sposób z Pilicą lub jej najbliższym otoczeniem. Zapoznaliśmy się z wystawą poświęconą młynarstwu wodnemu w dorzeczu Pilicy, z eksponatami pochodzącymi z czasów II wojny światowej m.in. różnego rodzaju pojazdami opancerzonymi, działami artyleryjskimi oraz niemieckim schronem bojowym. Oglądaliśmy pamiątki po dawnej „Spale", jak: wartownia, która ustawiona była przy wjeździe do miejscowości, ozdobne słupy z jednej z bram wjazdowych oraz budynek dawnej toalety carskiej. Podziwialiśmy także dawny budynek stacyjny z miejscowości Wolbórka.

Uczniowie mogli również wziąć udział w warsztatach „Od ziarenka do bochenka" podczas których mogli zapoznać się z sprzętem używanym w pracach polowych w dawnych czasach (m.in. pług czy brony), a następnie w budynku młyna obejrzeć narzędzia używane do koszenia zboża (sierpy i kosa), młócenia (cepy) i mielenia ziarna na mąkę (żarna ręczne). Kulminacyjną częścią warsztatów była możliwość własnoręcznego wyrobu ciasta i uformowania z niego podpłomyka, który następnie został upieczony i zjedzony ze smakiem.