Tomaszów Mazowiecki miastem przyjaznym dzieciom. Otwarta świetlica będzie miejscem dla rodzin

_AST3095
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego

Warsztaty informatyczne i językowe, gry i zabawy – to oferta świetlicy w Tomaszowie Mazowieckim dla dzieci i młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym. W sobotę 19 listopada nastąpiło uroczyste otwarcie obiektu.

- Dzieci i młodzież są w naszym mieście niezwykle ważne – powiedział Marcin Witko, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego. – Świetlica będzie miejscem dla dzieci z rodzin, które nie do końca mogą znaleźć czas i miejsce, żeby odrobić lekcje. Tu będą mogły również uczestniczyć w warsztatach informatycznych, językowych czy pojechać na jednodniową wycieczkę.

Powstanie Ośrodka Wsparcia Dzieci i Młodzieży nie byłoby możliwe, gdyby nie dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020 w wysokości prawie miliona złotych.

- Wyrażamy uznanie, że środki dotacyjne samorządu województwa łódzkiego, zostały w taki sposób wydane – powiedział Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego. – Przykład tej placówki jest godnym naśladowania, bo jest niewiele ośrodków w naszym regionie, które mogą realizować podobne zadania.

Ze świetlicy będzie mogło skorzystać około 100 dzieci. Jej otwarcie było połączone z odsłonięciem pamiątkowej tablicy: „Tomaszów miasto przyjazne prawom dziecka". Uruchomienie ośrodka to jeden z wielu elementów polityki prorodzinnej prowadzonej przez samorząd miejski Tomaszowa Mazowieckiego.

- To miasto, które z wyjątkową troską zabiega o dzieci – powiedział Mikołaj Pawlak, rzecznik praw dziecka. – Warto podkreślić, że takich inicjatyw wspierających rodziny i dzieci jest więcej: bezpłatna komunikacja, dofinansowanie do żłobków. One tworzą dobrą atmosferę i realizują prawa dzieci.

W wydarzeniu wzięli udział również m.in. parlamentarzyści: Rafał Ambrozik i Robert Telus oraz radna wojewódzka Ewa Wendrowska. Otwarcie elementem obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w Tomaszowie Mazowieckim, nad którymi patronat objęła Agata Konhnauser Duda, małżonka Prezydenta RP.

- Pragnę serdecznie podziękować panu prezydentowi Marcinowi Witko – powiedział Łukasz Rzepecki, doradca prezydenta Andrzeja Dudy. – Dla pary prezydenckiej to niezwykle ważna inicjatywa, która pokazuje, że Tomaszów staje się ambasadorem dzieci i młodzieży.

W ramach obchodów Dnia Praw Dziecka w Arenie Lodowej w Tomaszowie odbyła się Gala Finałowa, podczas której zostały wręczone odznaki Rzecznika Praw Dziecka. Wydarzenie zakończył koncert zespołu Golec Orkiestra.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego