Tomaszów Mazowiecki: Obchody 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego

powstanie2023styczniowe15
fot. Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim

​W niedzielę, 22 stycznia 2023 roku, w Tomaszowie Mazowieckim uroczyście obchodzona była 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego.

„22 stycznia 1863 r. wybuchło powstanie styczniowe, narodowy zryw skierowany przeciwko jednemu z zaborców – Cesarstwu Rosyjskiemu. Trwało aż do jesieni 1864 roku. Było największym zrywem narodowym, na który złożyło się ponad 1200 bitew i potyczek. Wzięło w nich udział ponad 200 tysięcy powstańców, skupionych w licznych oddziałach."

Honorowy patronat nad uroczystościami w Tomaszowie Mazowieckim objął Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego. W obchodach udział wzięli znakomici goście: Antoni Macierewicz – Marszałek Senior IX kadencji Sejmu RP, Ewa Wendrowska – radna Sejmiku Województwa Łódzkiego, Elżbieta Łojszczyk – członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego, Wacława Bąk – Przewodnicząca Rady Powiatu Tomaszowskiego, Izabela Śliwińska – Wiceprezydent Tomaszowa Mazowieckiego, Krzysztof Kuchta – Przewodniczący Rady Miejskiej Tomaszowa Mazowieckiego, Beata Stańczyk – Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej. Udział wzięli przedstawiciele służb mundurowych: wojska, Policji, Straży Pożarnej i Straży Miejskiej, dyrektorzy szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz mieszkańcy naszego miasta.

„Składamy dziś, także tutaj, w Tomaszowie, hołd bohaterom powstania styczniowego, tym 200 tysiącom polskich żołnierzy i Polaków, którzy wraz z Ukraińcami, Gruzinami, wraz z Białorusinami, wraz z Litwinami, odbudowywali Rzeczpospolitą, walczyli o odbudowanie polskiej niepodległości, których ponad 20 tysięcy straciło życie. Przypominamy ich bohaterstwo dzisiaj, w 160. rocznicę, także dlatego, że gdy dzisiaj patrzymy na imperializm rosyjski, to widzimy jak długo trwa ta walka o niepodległość Europy, o niepodległość sojuszu polsko-ukraińsko-litewskiego, litewsko-białoruskiego, o niepodległość całej, całego, całego niepodległego świata zachodniego, który jest zagrożony imperializmem rosyjskim. Mamy świadomość że tak jak w roku 1918, Wojsko Polskie zostało odbudowane dzięki pamięci, właśnie, bohaterstwa powstańców styczniowych, tak dzisiaj, przywołując ich pamięci, przywołując pamięć żołnierzy niezłomnych, dajemy siłę całemu narodowi, ale także odbudowie polskiego wojska, które dzisiaj staje się coraz bardziej istotne, kluczowe dla zabezpieczenia całej Europy, dla zagwarantowania niepodległości nie tylko Polsce, ale całej Europie. Cześć i chwała bohaterom powstania styczniowego. Cześć i chwała tym wszystkim, którzy pamiętają o ich poświęceniu. Cześć i chwała polskim uczniom, polskim środowiskom niepodległościowym, którzy, przypominając tę pamięć, dają siłę nam wszystkim.

A Powiat Tomaszowski, a młodzież tomaszowska, a samorząd tomaszowski, to są wyjątkowi ludzie i wyjątkowe instytucje, bo pamiętają o całej walce niepodległościowej Polski, bo pamiętają i zawsze czczą mszą, ale także uroczystościami, ich pamięć, sprawiając, że jest ona tutaj w Tomaszowie, w powiecie tomaszowskim, zawsze obecna." – powiedział Antoni Macierewicz – Marszałek Senior IX kadencji Sejmu RP.

Uroczystości rozpoczęły się msza świętą, odprawioną przez księdza Sławomira Klicha – proboszcza Sanktuarium Świętego Antoniego w Tomaszowie Mazowieckim. Po mszy uczestnicy przeszli na teren parku przy ulicy Mościckiego i pod znajdującym się tam obeliskiem „W hołdzie uczestnikom Powstań Narodowych" złożyli wieńce i wiązanki biało-czerwonych kwiatów oraz zapalili znicze.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim