Tomaszów Mazowiecki: Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

1dzienpamieci11
fot. Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim

W czwartek, 24 marca 2022 roku, w Tomaszowie Mazowieckim uroczyście obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Uroczystości w Tomaszowie Mazowieckim, których organizatorami byli: Marcin Witko – Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego i płk dr inż. Mariusz Pawluk – Dowódca 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim, rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przy ulicy Słowackiego. Mszę odprawił ksiądz Zygmunt Nitecki – proboszcz parafii.

Następnie uczestnicy przeszli do parku Stefanii i Juliana Tuwimów przy ulicy Wschodniej, gdzie znajduje się obelisk poświęcony Karolinie Juszczykowskiej, tomaszowiance, która w czasie II wojny światowej ukrywała w swoim domu Żydów i za to skazana została na karę śmierci, którą wykonano w 1945 roku.

Spotkanie poprowadził Bartłomiej Składowski. Powitał uczestników uroczystości, wśród których byli między innymi: Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego, Leszek Ogórek – Wicestarosta Powiatu, Elżbieta Łojszczyk, Michał Czechowicz i Marek Kubiak – członkowie Zarządu Powiatu Tomaszowskiego, Izabela Śliwińska – Wiceprezydent Tomaszowa Mazowieckiego, radni Rady Miejskiej i Rady Powiatu Tomaszowskiego, przedstawiciele służb mundurowych: Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej i wojska, dyrektorzy szkół podstawowych i ponadpodstawowych, uczniowie szkół i mieszkańcy naszego miasta.

Pieśń patriotyczną pt. „Wolność" z repertuaru Marka Grechuty wykonała Zofia Legierska.

„Drodzy Państwo, dzisiaj przypada święto tych wszystkich, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej. Święto tych Polaków, którzy oddali życie za to, że pomagali Żydom, że pomagali dzieciom i dorosłym, tym wszystkim, którzy byli narodowości żydowskiej, ale mieli obywatelstwo polskie, mieszkali tutaj, na terenie naszego kraju. byli sąsiadami, byli znajomymi, byli tymi osobami, które do momentu II wojny światowej razem współdziałały, współpracowały, tworzyli normalną jedność, społeczność danego miasta, danej wioski, tych wszystkich Polaków, którzy pomimo tego, że mając świadomość, że mogą stracić swoje życie, mogą być skazani na długoletnie więzienia, obóz koncentracyjny, inne dolegliwości, jednak z tej miłości względem drugiego człowieka, pomagali i niejednokrotnie stracili życie, ponieśli najwyższą możliwą karę, czyli karę śmierci.


To jest coś wyjątkowego, coś wspaniałego, co nas Polaków, charakteryzuje od wieków, Zawsze staramy się pomagać tym, którzy potrzebują, tym, którzy są w dramatycznej sytuacji, Przykład dzisiejszych dni, ostatnich tygodni, przykład uchodźców z Ukrainy. Gremialnie wszyscy obywatele Polski starają się pomagać tym uchodźcom. Szczególnie kobietom i dzieciom, którzy są w dramatycznej sytuacji, przybywając do nas czasami z jedną może dwoma walizkami. To jest pokazanie serca przez Polaków i tutaj, w tym momencie jesteśmy zjednoczeni wszyscy, żeby pomagać, żeby ratować tych wszystkich, którzy tej pomocy potrzebują. 

Bardzo się cieszę, że na tej dzisiejszej uroczystości była obecna młodzież, która ma konkretną, żywą lekcję historii i powinno być tych lekcji więcej. żeby kontynuować to, co jest w nas piękne, to, co wiąże się od początku państwa polskiego, czyli chrześcijaństwo, które daje odpowiedni sygnał i nauka kościoła, w jaki sposób powinniśmy postępować. Jak powinniśmy funkcjonować w tych relacjach człowiek do człowieka. To jest niezwykle istotne. Powinniśmy się nawzajem wspierać, powinniśmy sobie pomagać i powinniśmy też być takim przykładem, w tym przypadku, myślę, dla całej Europy i dla całego świata. Jesteśmy tym przykładem, staramy się rzucać czasami wszystko, żeby pomóc drugiemu człowiekowi. Na co dzień ja obserwuję, jak wiele osób jest zaangażowanych w tą pomoc. Jak otwierają swoje serca. To jest pomoc rzeczowa. To jest pomoc, chociażby w postaci przyjęcia pod swój własny dach tych ludzi, którzy tego dachu na ten moment nie mają.

Wracając do tej uroczystości dzisiejszej, pani Karolina Juszczykowska, to właśnie przykład tomaszowianki, przykład Polki, która taką pomoc obywatelom narodowości żydowskiej okazała. Zapłaciła za to najwyższą cenę, cenę własnego życia. Bardzo serdecznie dziękuję księdzu dziekanowi za to, że odprawił mszę świętą w intencji tych wszystkich, którzy zginęli, dając pomoc obywatelom polskim narodowości żydowskiej. Tak, w czasie tej dramatycznej, II wojny światowej. To jest piękne, że potrafimy się za nich modlić, potrafimy o tym mówić, musimy przypominać, a w sposób szczególny przekazywać tą wiedzę historyczną o tej postawie, wyjątkowej postawie Polaków młodemu pokoleniu, które dzisiaj tutaj, na tej uroczystości było z nami obecne. Bardzo się cieszę, że takie wydarzenia nam towarzyszą, że są podejmowane takie inicjatywy, które, mam nadzieję, będą procentować w naszej postawie w kolejnych latach, w kolejnych dziesiątkach lat." – powiedział Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego. 

Źródło: Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim