wersja testowa serwisu

Uczniowie z gminy Głowno gośćmi marszałka Grzegorza Schreibera

doz1234_18
fot. Piotr Wajman

Dzieci i młodzież ze szkół podstawowych z gminy Głowno odwiedziły w piątek Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. Wycieczka była elementem większego projektu, na który gmina Głowno pozyskała dofinansowanie unijne.

Uczniowie szkół w Lubiankowie, Mąkolicach i Popowie Głowieńskim zobaczyli już, na czym polega działanie samorządu w gminie i powiecie. Teraz przyszedł czas Urząd Marszałkowski.

Zasady funkcjonowania samorządu przedstawił 24 uczniom marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber. Tłumaczył, co samorząd wojewódzki może zaoferować miejscowościom, w których mieszkają, mówił, że przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego mogą być budowane bądź modernizowane, na przykład drogi, szkoły, obiekty sportowe. O szczegółach pracy urzędniczej opowiedzieli pracownicy Urzędu.

- Jesteście osobami, które już niebawem będą mogły zasiąść w tych ławach – mówił do uczniów siedzących w sali Sejmiku Województwa Łódzkiego marszałek Grzegorz Schreiber. – Dzięki temu, że jesteście w programie, macie okazję zobaczyć, jak tutaj wygląda, zapoznać się z tym, jak pracujemy i co robimy. Myślę, że to ważna, pożyteczna rzecz. Cieszę się, że jesteście aktywni.

Na koniec uczniowie wzięli udział w quizie, w trakcie którego sprawdzili się z wiedzy o samorządzie i województwie łódzkim.

- To było ciekawe, zobaczyć na własne oczy, jak wygląda Urząd Marszałkowski. Wcześniej uczyliśmy na zajęciach o tym, czym zajmuje się marszałek województwa – mówił 10-letni Michał. – Pan marszałek to fajny człowiek.

Projekt realizowany przez Głowno zatytułowany jest „Nasze Szkoły - Nasza Przyszłość - wsparcie Szkół Podstawowych w Gminie Głowno" współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Oprócz spotkań w samorządach uczniowie mają też dodatkowe lekcje z języków obcych, przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, przedsiębiorczości oraz technologii informacyjno-komunikacyjnych. Są też zajęcia dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, a także warsztaty podnoszące kwalifikacje dla nauczycieli. W sumie wartość projektu wyniosła 824 tysięcy złotych, a dofinansowanie - 767 tys. zł.

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi (JG, AA)

Zobacz zdjęcia: