Upał bije rekordy, prognozowane burze będą równie niebezpieczne! Ile potrwa ta pogodowa ruletka? [Alert]

burze
Pixabay

Już od tygodnia odczuwamy w Polsce upał. Miejscami temperatura wzrastała w ciągu dnia do 34°C, 35°C, a w nocy nie spadała poniżej 18°C, 20°C. Dziś (30 czerwca)i w piątek na południowym wschodzie kraju temperatura może sięgnąć nawet 37°C, a obszar gdzie przekroczy ona 30°C obejmie niemal cały kraj. Ale nie tylko upał jest niebezpieczny. Mieszanie się dwóch frontów, jak wszystko na to wskazuje, może sprowadzić w czwartek i piątęk wyjątkowo gwałtowne zjawiska. Szczegóły poniżej.

Nad zachodnią Polską już od nocy ze środy na czwartek rozwijają się burze i te swoim zasięgiem obejmą także nasze województwo. Już na dziś na popołudnie i wieczór wydano dla części Łódzkiego alert II stopnia przed niebezpiecznymiburzami z gradem i obfitymi opadami deszczu. Alert obejmuje powiat: bełchatowski, kutnowski, łaski, łęczycki, Łódź, pabianicki, pajęczański, poddębicki, sieradzki, wieluński, wieruszowski, zduńskowolski i zgierski, a ostrzeżenie obowiązuje od godz. 14:00 dnia 30.06.2022 do godz. 22:00 dnia 30.06.2022.

- Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 30 mm do 40 mm, lokalnie do 50 mm oraz porywy wiatru do 80 km/h, lokalnie do 90 km/h. Miejscami grad - podają meteorolodzy z IMGW.

Sumy opadów mogą sięgające 40-50 mm, w krótkim czasie mogą prowadzić do lokalnych zalań i podtopień, szczególnie w obszarach zurbanizowanych. 

Co dalej w pogodzie?​

Jak podają służby IMGW, szczególnie niebezpieczna sytuacja pogodowa jest prognozowana nanajbliższy piątek. Wtedy właśnie wyż znad Francji niemal „wepchnie" do nas od zachodu chłodny front atmosferyczny, który od wschodu będzie blokowany przez wyż. 

- Te wszystkie niekorzystne czynniki sprawią, że nad Polską, szczególnie zachodnią i centralną, będą mogły rozwijać się bardzo gwałtowne burze z gradem i z opadami deszczu około 50 mm oraz porywami wiatru do 100 km/h. W nocy z piątku na sobotę strefa burz przesunie się nad wschodnią część kraju, a od zachodu będzie do nas napływać chłodniejsze powietrze polarne morskie. Dlatego też w sobotę będzie już wyraźnie chłodniej - od 20°C na północy do 26°C na południowym wschodzie. Przelotny deszcz oraz burze wystąpią tylko w Karpatach oraz miejscami na wschodzie, a nad resztą kraju będzie słonecznie. Jednak pierwsza połowa przyszłego tygodnia prawdopodobnie znów przyniesie upał oraz burze - dodają synoptycy IMGW.

W czasie tak niebezpiecznej pogody pamiętamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. W czasie burzy najlepiej pozostać w domu. Należy zabezpieczyć przedmioty na balkonie czy tarasie. Będąc w terenie należy znaleźć bezpieczne schronienie i unikać przebywania pod drzewami, słupami oraz na otwartej przestrzeni. W podróży najlepiej pozostać w samochodzie, ale nie należy zatrzymywać go w pobliżu drzew.

W dni upalne należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, wentylowanie pomieszczeń w nocy, rozsądne korzystanie z klimatyzacji, a także dostosowanie aktywności fizycznej do możliwości zdrowotnych. W trakcie przebywania na zewnątrz należy zadbać o ochronę przeciwsłoneczną i niezbędny odpoczynek.