Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę tomaszowskiego hospicjum

Wmurowanie-Aktu-Erekcyjnego-Hospiscjum-Podsumowanie-Dzialan-Charytatywnych-web-19_01_2024_02
fot. UM Tomaszów Mazowiecki

Kamień węgielny pod budowę hospicjum w Tomaszowie Mazowieckim wmurowany. Wydarzeniu towarzyszyło wiele wzruszeń. Inicjatorem powstania takiego miejsca w naszym mieście był ks. Grzegorz Chirk i Fundacja „Dwa Skrzydła". Do czasu aż w pozyskanie środków na rozpoczęcie inwestycji nie włączył się prezydent Marcin Witko, prowadzona była na ten cel publiczna zbiórka. Miasto pozyskało na budowę placówki dofinansowanie 15 mln złotych z rządowego programu Polski Ład. Podczas spotkania Ewa Wendrowska, przewodnicząca Komisji Ochrony Zdrowia, Rodziny i Polityki Społecznej Sejmiku Województwa Łódzkiego przekazała informację o przyznaniu przez Zarząd Województwa Łódzkiego dofinansowania na wyposażenie hospicjum w kwocie 2 mln złotych.

- Wsłuchiwanie się w głos mieszkańców, w głos ludzi jest sprawą bardzo ważną. Ale też niezwykle trudną jeżeli ten głos jest cichy, jeżeli ten głos jest nieśmiały. I pewno tak było na początku, kiedy zrodziła się idea powstania hospicjum. Ten głos praktycznie z dnia na dzień, z tygodnia na tydzień, z miesiąca na miesiąc, w końcu z roku na rok stawał się coraz głośniejszy. Coraz więcej ludzi, coraz więcej mieszkańców w tym chórze głosów o budowę stacjonarnego hospicjum uczestniczyło (…). Jeżeli ktokolwiek twierdził, że hospicjum jest dla mieszkańców, dla pacjentów luksusem, chyba nigdy nie miał do czynienia z osobami nieuleczalnie chorymi. Z uwagi na osobiste doświadczenia mogłem przekonać się jak trudne jest bycie z taką osobą w ostatnich chwilach, ostatnich dniach (…). Nikt mi nie powie, że umieranie jest luksusem. Ale wiem, jak ważne jest odchodzenie w godności. Jak ważne jest, żebyśmy byli w takich trudnych chwilach przy drugiej osobie. – mówił prezydent Marcin Witko.

- Bliskości potrzebuje każdy człowiek. Niezależnie od swojego wieku, poglądów politycznych, gospodarczych, światopoglądowych. Szczególnie potrzebuje tej bliskości, kiedy jest w tak trudnym momencie swojego życia. Kiedy przed nim jest ta najważniejsza podróż. Cieszę się, że nigdy z tą ideą nie byłem sam. Cieszę się, że Tomaszów, który stał się moim domem jest miejscem, gdzie poznałem wspaniałych ludzi, którzy powiedzieli mi: nie jesteś sam, my idziemy z tobą. Bo to, że nie jestem sam, jest dla mnie najważniejsze. Bo po ludzku, trzeba by było już wiele razy zrezygnować, bo było wielu takich, który mówili: przecież się nie uda… - powiedział inicjator budowy hospicjum, ks. Grzegorz Chirk, prezes Fundacji „Dwa Skrrzydła", psychonkolog.

- Ostatni czas pandemii pokazał jak ciężko jest kiedy nie możemy być przy tych, którzy odchodzą. To jest trudne dla tych, którzy zostają sami, ale i dla rodziny, która nie może im towarzyszyć. To dzieło jest takim miejscem, w którym będzie choć troszeczkę łatwiej towarzyszyć tym, którzy odchodzą (…) – powiedziała Ewa Wendrowska, radna sejmiku województwa łódzkiego, przekazując jednocześnie wspaniałą informację, że Zarząd Województwa Łódzkiego w ostatnim tygodniu podjął decyzję o przyznaniu dofinansowania na wyposażenie hospicjum w kwocie 2 mln złotych. 

Akt erekcyjny podpisali: Pierwsza Dama, Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko, prezes Zarządu Fundacji „Dwa Skrzydła" ks. Grzegorz Chirk, prezes rady Fundacji „Dwa Skrzydła" Sławomir Lachowski, wiceprezes firmy ARTOM Budownictwo sp. z o.o. – wykonawcy inwestycji - Paweł Szafranek.

Na ręce prezydenta Marcina Witko okolicznościowy list skierowała Agnieszka Kornhauser-Duda, która ze względów zdrowotnych musiała przełożyć wizytę w Tomaszowie: „Pragnę przede wszystkim z całego serca podziękować i pogratulować wszystkim osobom i instytucjom, którzy przyczyniły się do realizacji tego dzieła (…). Myślę o gospodarzach tego miejsca oraz o lekarzach, pielęgniarkach i wszystkich, którzy tutaj podejmą pracę dla dobra bliźnich. Ich wiedza, serce, doświadczenie i wrażliwość, zaangażowanie, i oddanie sprawom innych ludzi zasługują na najwyższe uznanie. Jestem pewna, że podopieczni będą czuć się w tym miejscu absolutnie bezpieczni (…)."

Uroczystość uświetnił występ kameralnego składu tomaszowskiej Orkiestry Symfonicznej TM Orchestra.

Budowa hospicjum – ważna inwestycja społeczna

Miasto realizuje budowę stacjonarnego hospicjum, które powstaje przy ul. Kępa. Zebrane przez Fundację środki zostaną przeznaczone na wyposażenie placówki.

Hospicjum w Tomaszowie powstaje na działce o powierzchni 9,3 tys. m kw. Będzie to budynek jednokondygnacyjny, w części z dodatkową kondygnacją, którą w przyszłości można będzie wykorzystać i zwiększyć liczbę miejsc bez konieczności dodatkowych prac. W hospicjum zaplanowano 43 miejsca dla pensjonariuszy. Sale będą maksymalnie dwuosobowe. Zaplanowana jest też poradnia paliatywna. Obiekt nie będzie posiadał barier architektonicznych, ma być w pełni dostępny dla osób ze szczególnymi potrzebami. W tomaszowskim hospicjum znajdą się miejsca spotkań dla rodziny i bliskich, miejsca wyciszenia, kuchnia do przygotowywania posiłków, świetlica, miejsce pożegnań, kaplica. W celu zwiększenia komfortu dla pensjonariuszy zaplanowano wewnętrzne patio z miejscami odpoczynku, wyciszenia, zielenią, pergolami, mała architekturą. Dostęp do tej przestrzeni będzie bezpośrednio z każdego pokoju co pozwoli na swobodny dostęp zarówno osobom poruszającym się o własnych siłach jak i tym, które korzystają z wózków dla osób niepełnosprawnych, a nawet osobom leżącym.

Hospicjum w Tomaszowie Mazowieckim będzie wyposażone w instalację fotowoltaiczną oraz pompy ciepła, co pozwoli zmniejszyć koszty eksploatacji.

Źródło: UM Tomaszów Mazowiecki