W Tomaszowie Mazowieckim odbyły się uroczystości poświęcone 82. rocznicy Zbrodni Katyńskiej

0katyn3b
fot. Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim

W środę, 13 kwietnia 2022 roku, w Tomaszowie Mazowieckim odbyły się uroczystości poświęcone 82. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

Uroczystość rozpoczęła się na Cmentarzu Wojennym w Tomaszowie Mazowieckim. Poprowadził ją Adam Tataradziński – nauczyciel ZSP nr 6 w Tomaszowie Mazowieckim. W imieniu organizatorów: Mariusza Węgrzynowskiego – Starosty Powiatu Tomaszowskiego i płk. dr. inż. Mariusza Pawluka – Dowódcy 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowieckim powitał uczestników uroczystości, wśród których byli między innymi: Waldemar Flajszer – Łódzki Kurator Oświaty, Tomasz Trzaskacz – Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Łodzi w Piotrkowie Trybunalskim, Marcin Witko – Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego, płk Rafał Kowalski – zastępca dowódcy 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, Leszek Ogórek – Wicestarosta Powiatu Tomaszowskiego, Elżbieta Łojszczyk, Michał Czechowicz i Marek Kubiak – członkowie Zarządu Powiatu Tomaszowskiego, radni Rady Powiatu i radni Rady Miejskiej z Krzysztofem Kuchtą – Przewodniczącym Rady Miejskiej. Powitał tomaszowskich kombatantów, przedstawicieli służb mundurowych: Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, dyrektorów szkól podstawowych i ponadpodstawowych, harcerzy, strzelców oraz dzieci i młodzież i mieszkańców naszego powiatu. 

„Szanowni zebrani, spotykamy się w 82. rocznicę tragedii katyńskiej. Katyń jest symbolem, ale wiemy, że ta tragedia rozgrywała się również w innych miejscowościach: Ostaszków, Kozielsk, Miednoje, Charków i wiele innych miejscowości, w których mordowano elitę Polski. 22 000 istnień ludzkich. 22 tysiące Polaków, oficerów Wojska Polskiego, lekarzy, profesorów, księży, policjantów, strażaków, wszyscy, którzy mogli stanowić wartość wyjątkową po zakończeniu II wojny światowej. To oni mieli kierować, dawać przykład młodym pokoleniom, Polakom, jak umacniać Polskę, jak kochać pana Boga i Ojczyznę. Stanęli w roku 1939 w obronie granic Polski w tej wschodniej części. Pamiętamy, 1 września Niemcy zaatakowały Polskę, a 17 września Związek Sowiecki. takim ciosem nożem w plecy, a z drugiej strony zaatakował tych wszystkich, którzy mieszkali w starej części Polski. Czwarty rozbiór Polski dokonał się. Pakt Ribbentrop-Mołotow został wprowadzony w życie. Stalin wydaje rozkaz o zamordowaniu tych wszystkich, którzy mogliby być potencjalnie niebezpieczni po zakończeniu II wojny światowej. I w taki sposób, strzałem w tył głowy, żeby to było rozpoznawalne, że ci najwierniejsi obrońcy, którzy stanęli do obrony Ojczyzny, właśnie w ten sposób zginęli. Taka pogarda, która miała być przestrogą dla kolejnych pokoleń, żeby Polska nie mogła się już więcej odrodzić. Skoro po 123 latach niebycia na mapie Europy i świata, jednak Polska na powrót powstaje. Polska się wzmacnia, to trzeba zadać już taki cios, żeby to było przesądzone na lata, na wieki. Oczywiście w podobny sposób zachowują się Niemcy, rozstrzeliwują dzieci i młodych, ludzi starszych, ale też pamiętamy mord na profesorach, tych wszystkich, którzy stanowili elitę Polski. 

Dramat Katynia polega na tym, że tuż po wojnie w procesie norymberskim sprawę Katynia zatuszowano, Związek Sowiecki jako jeden z wygranych w ramach II wojny światowej, przecież nie może być oskarżany o takie zbrodnie. Europa i świat przemilczał tę zbrodnię praktycznie przez pół wieku, przez 50 lat. To wyjątkowa determinacja rodzin katyńskich doprowadziła do tego, że ci zamordowani wrócili do naszej pamięci. W swej pamięci jesteśmy im wdzięczni i powinniśmy zachować z pokolenia na pokolenie. Musimy o nich mówić i przypominać, że oddali życie za Polskę, oddali życie za pana Boga, oddali życie za rodziny i za nasz kraj. Ten dramat pokazuje determinację u naszych sąsiadów i wschodnich, i zachodnich, którzy od wieków starali się wykorzenić to wszystko, co jest związane z Polską i polskością, te wszystkie wartości, które idą za Polakami: Bóg, Honor, Ojczyzna, żeby podzielić po raz kolejny w teren Polski pomiędzy siebie tak, jak to zrobili wcześniej dwieście kilkadziesiąt lat przed tą Zbrodnią Katyńską i to jest osobisty dramat narodu polskiego i trzeba o tym przypominać, trzeba przypominać też o tym, że ta ofiara krwi nie poszła na marne, Polska na powrót jest wolna, Polska staje się coraz mocniejsza, ale żeby nasz kraj mógł być silny i potężny, to musimy pamiętać o naszej dramatycznej historii i wyciągać wnioski, te wnioski, które dadzą przede wszystkim to myślenie o Polsce, o polskim patriotyzmie.

Ja jestem bardzo zbudowany przede wszystkim obecnością młodzieży. Do Was to jest kierowane to przesłanie dzisiejszej uroczystości. To Wy będziecie za kilkanaście, za dwadzieścia lat decydować o losach Polski, czy ona będzie, jaka ona będzie i czy pamięć tych wszystkich, którzy zginęli w czasie II wojny w obronie ojczyzny, będzie zachowana, a my jako Polacy ponieśliśmy największą ofiarę w czasie tej II wojny światowej. Historycy mówią 6 milionów istnień, co szósty Polak, niektórzy twierdzą, że być może nawet i osiem milionów Polaków zginęło w czasie tej wojny. To jest ta danina krwi złożona na ołtarzu wolności naszej ojczyzny i o tym musimy pamiętać, o tym musimy przypominać. Ta uroczystość ma dać taki pewien impuls, żebyśmy spojrzeli na naszą ojczyznę w inny sposób. To, co dzieje się w chwili obecnej na Ukrainie pokazuje, że te plany Rosji Sowieckiej dalej gdzieś tam tkwią i chcą być wdrażane w życie, że takie państwa jak Polska czy inne kraje Europy środkowo-wschodniej, nie mają prawa samodzielnego bytu. Jeżeli zachowamy mądrość, to jako państwo się ostaniemy. Będziemy wolni i będziemy suwerenni, i będziemy mogli tak jak dzisiaj, czcić tych wszystkich, którzy złożyli ofiarę krwi na ołtarzu naszej wolności.

Pamiętać trzeba, że Sejm Polski w roku 2007 przez aklamację ustanowił to święto, które przypada 13 kwietnia. To święto, które jest dedykowane tym wszystkim ofiarom, które zginęły w czasie zarówno wydarzeń związanych z Katyniem, ale również dotyczy wszystkich, którzy bronili ojczyzny i zostali zamordowani przez czerwonoarmistów, przez NKWD. To były konkretne decyzje Stalina i jego współpracowników. Tu jest zgoda narodowa i powinna być. Musimy pamiętać o naszych wspaniałych przodkach. To im się po prostu należy, ta pamięć im się należy i jeszcze raz podkreślę Bóg, Honor, Ojczyzna to jest to hasło, to jest to zawołanie, które towarzyszyło wszystkim, którzy stanęli w obronie ojczyzny. Mając na względzie kolejne tygodnie, kolejne miesiące i lata, musimy stanowić jedność jako Polacy, powinniśmy mówić jednym językiem i powinniśmy się wspierać. 

Droga młodzieży, nigdy nie mówić źle o swojej ojczyźnie. To jest Wasza ojczyzna. Piękna, wspaniała. Powinniście być z niej dumni. To nie jest czas PRL-u który był na naszych ziemiach od 45 do 90 roku. Wtedy nie pojawiło się nigdy słowo Katyń w podręcznikach szkolnych. Kłamano, mówiono, że w tym przypadku to są zbrodnie niemieckie. Przemilczano tą prawdziwą historię. Dzisiaj możecie się o tym uczyć, dzisiaj możecie się uczyć o tych wszystkich dramatycznych wydarzeniach po to, żeby można było zachować taką mądrość na temat tych dramatów, które były w historii naszej ojczyzny i żeby nie powtórzyły się. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim tym, którzy dzisiaj przyjęli zaproszenie na tą wyjątkową uroczystość. Jesteśmy razem, oddajemy cześć naszym bohaterom i chcemy, żeby tak było w kolejnych latach." – powiedział w czasie uroczystości Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego.

Ksiądz pułkownik Piotr Kowalczyk – kapelan 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, poprowadził modlitwę w intencji ofiar II wojny światowej. Kpt Kamil Zdulski odczytał apel pamięci, a następnie Kompania Honorowa wystawiona przez 7. Batalion Kawalerii Powietrznej w Tomaszowie Mazowiecki, której dowódcą jest podporucznik Igor Marek, oddała salwę honorową.

Następnie delegacje złożyły wieńce i wiązanki biało-czerwonych kwiatów pod Krzyżem Katyńskim, gdzie honorową wartę pełnili żołnierze i harcerze Związku Harcerstwa Polskiego Hufiec Tomaszów Mazowiecki. W imieniu Starostwa Powiatowego kwiaty złożyła delegacja w składzie: Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego, Leszek Ogórek – Wicestarosta Powiatu, Elżbieta Łojszczyk, Michał Czechowicz i Marek Kubiak – członkowie Zarządu Powiatu Tomaszowskiego. Mariusz Węgrzynowski złożył też wiązankę w imieniu Marszałka Seniora – Antoniego Macierewicza.

Po uroczystościach na Cmentarzu Wojennym uczestnicy przeszli do kościoła pw. Św. Jadwigi Królowej Polski, gdzie w intencji ofiar katyńskich odprawiona została msza święta. 

Źródło: Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim