wersja testowa serwisu

W ZSP nr 8 uczczono aktywnie 79. rocznicę utworzenia Armii Krajowej

0_20210215-134837_1
fot. Kamil Borkowski

Niedziela, 14 lutego 2021 roku, to nie tylko popularne Walentynki. Tego dnia minęła 79. rocznica utworzenia Armii Krajowej.

Już po raz piąty w celu uczczenia tego wydarzenia został zorganizowany przez Szkolne Koło Turystyczno-Krajoznawcze w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 8 w Tomaszowie Mazowieckim, pieszy rajd wokół Zalewu Sulejowskiego. Trasa biegła przez miejscowości Smardzewice-Tresta-Zarzęcin-Sulejów-Barkowice Mokre-Bronisławów-Swolszewice-Borki-Smardzewice. Przedsięwzięcie od lat w atrakcyjny sposób łączy poznanie zalet turystyczno-krajoznawczych okolic Zalewu Sulejowskiego z edukacją patriotyczną i obywatelską.

Uczestnicy rajdu zapalili pamiątkowe znicze pod pomnikami poświęconymi działaniom 25 Pułku Piechoty Armii Krajowej w Treście i Barkowicach Mokrych oraz tablicami upamiętniającymi mieszkańców Zarzęcina i Barkowic Mokrych, zamordowanych przez niemieckich okupantów, za współpracę z AK. Również w Tomaszowie zapłonęły biało-czerwone znicze pod tablicami poświęconymi dowódcom i żołnierzom Związku Walki Zbrojnej - Armii Krajowej na Cmentarzu Wojennym oraz pod tablicą poświęconą Żołnierzom Wyklętym.

Pomimo zimowej aury pogoda dopisała i jedyną uciążliwością był zalegający w lesie śnieg. Całą 44 km trasę udało się pomimo drobnych kontuzji pokonać w dobrym czasie 10.20 godz.W rajdzie obok uczniów i absolwentów szkoły przy ulicy Nadrzecznej, wzięli również udział członkowie Partnera Szkoły Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Batalion Tomaszów". Rajd odbył się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego .

źródło: Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim

Zobacz zdjęcia: