wersja testowa serwisu

Wszystkie służby w akcji w Areszcie Śledczym! Pożary, demonstracje, bunt skazanych. Co tam się stało?

Wszystkie służby w akcji w Areszcie Śledczym! Pożary, demonstracje, bunt skazanych. Co tam się stało?
Areszt Śledczy w Piotrkowie Trybunalskim

W dniach 5 i 7 października na terenie Aresztu Śledczego w Piotrkowie Trybunalskim odbyły się ćwiczenia specjalistyczne z zakresu realizacji zadań obronnych pod kryptonimem „Piotrków 21". Jak podkreśla rzecznik prasowy Aresztu, by zachować jak największy realizm i autentyczność kryzysowej sytuacji większa część jego załogi nie miała wiedzy na temat zaplanowanych zdarzeń.

We wtorek, 5 października przeprowadzono działania mające związek z ogłoszeniem jednego ze stopni alarmowych. Przećwiczono sprawność zwoływania i przeprowadzania odpraw koordynacyjno-decyzyjnych. 

- Wprowadzono szczególną ochronę obiektów określonych jako szczególnie ważne dla bezpieczeństwa i obronności państwa, zabezpieczano dokumenty, archiwa, zbiory informatyczne oraz sieć i systemy teleinformatyczne tak, by mogły działać w warunkach zagrożenia bezpieczeństwa państwa i w czasie wojny - wyjaśnia por. Cezary Jabłoński, rzecznik prasowy Aresztu Śledczego w Piotrkowie Trybunalskim.

Dziś ćwiczono w praktyce przeciwdziałanie zagrożeniom i ich likwidację. 

- Jak zakładał scenariusz pod jednostką zebrał się tłum ludzi domagających się uwolnienia jednego z osadzonych. Ich działania były skoordynowane ze współpracującą z demonstrantami grupą skazanych. Osadzony, którego uwolnienia domagali się demonstranci odbywał właśnie widzenie. W sposób skoordynowany demonstranci wywołali na ternie jednostki dwa pożary, przerzucając materiały zapalające przez mur. W tym czasie skazani zaprószyli ogień wewnątrz jednego z budynków i zabarykadowali się. Widzenie zostało przerwane, ale osadzony odmawiał wykonywania poleceń i był agresywny - wyjaśnia przebieg ćwiczeń Jabłoński.

Jak podkreśla rzecznik prasowy Aresztu przyjęcie takiego scenariusza pozwoliło przećwiczyć w ekstremalnych warunkach współdziałanie różnych służb, prowadzenie akcji ratowniczej w wyniku wybuchu pożarów, ewakuację osadzonych, funkcjonariuszy i pracowników cywilnych, obezwładnienie zabarykadowanych i agresywnych osadzonych. Równolegle wykonywano też zadania operacyjne przewidziane na takie sytuacje, które mają olbrzymie znaczenie dla bezpieczeństwa i obronności, a których nie dostrzega postronny obserwator.

Przebieg ćwiczeń zostanie poddany badaniu mającemu na celu ocenę realizacji procedur przez poszczególne piony służb. W czasie ćwiczeń nikt nie ucierpiał.

Ćwiczenia Służby Więziennej zostały zrealizowane przy współdziałaniu z Policją, Państwową Strażą Pożarną oraz Referatem Zarządzania Kryzysowego i Obrony Urzędu Miasta Piotrkowa Trybunalskiego. 

Pełna fotorelacja z ćwiczeń dostępna jest TUTAJ.