Za nami II Tomaszowski Marsz Żołnierzy Wyklętych

marsz2023pileckiego4b
fot. Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim

W czwartek, 25 maja 2023 roku, Powiatowe Centrum Animacji Społecznej zorganizowało II Tomaszowski Marsz Żołnierzy Wyklętych. Nad uroczystością honorowy patronat objął Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego.

Spotkanie rozpoczęło się w Powiatowym Centrum, gdzie po odśpiewaniu hymnu państwowego, Dorota Ignasiak – dyrektor PCAS-u powitała zaproszonych gości, wśród których byli między innymi: Waldemar Flajszer – Łódzki Kurator Oświaty, Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego, Wacława Bąk – Przewodnicząca Rady Powiatu Tomaszowskiego, Leszek Ogórek – Wicestarosta Powiatu, Elżbieta Łojszczyk i Michał Czechowicz – członkowie Zarządu Powiatu Tomaszowskiego.

To wyjątkowa uroczystość, która ma przypomnieć człowieka wielu umiejętności, człowieka, który jest wzorem, symbolem do naśladowania przez nas wszystkich. To człowiek, który czynnie walczył w czasie pierwszej wojny światowej w roku 1920, w czasie Bitwy Warszawskiej, nazywanej Cudem nad Wisłą. To człowiek, który walczył w obronie ojczyzny w czasie drugiej wojny światowej. Był uczestnikiem powstania warszawskiego, ale również walczył po zakończeniu tej wojny jako ten, który nie mógł się pogodzić, że Polska dostała się pod jarzmo tych ludzi, którzy chcą niszczyć patriotów, chcą niszczyć to wszystko, co związane jest z suwerennością, niepodległością państwa polskiego. To człowiek, który, trzeba pamiętać, miał rodzinę, który miał żonę, dzieci, a pomimo wszystko szedł walczyć w obronie państwa polskiego, to człowiek, który ukochał ojczyznę. To człowiek, który ukochał Pana Boga. Mówił zresztą o tym wielokrotnie. I podkreślał, że wiara w Pana Jezusa jest czymś wyjątkowym, co dodaje mu sił i pozwala z taką ufnością spojrzeć w przyszłość, że ten wysiłek, ta ofiara nie pójdzie na marne.

Moi drodzy, to jest prawda. Tak jak podkreślił tutaj pan Kurator, między innymi dlatego, że wtedy żyli tacy ludzie jak rotmistrz Pilecki. Dzisiaj jesteśmy wolnym państwem. Droga młodzieży, to człowiek, który dał się złapać, żeby przeniknąć do obozu koncentracyjnego, jakim był Auschwitz. Czy dzisiaj byliby tacy, którzy by poświęcili swoje zdrowie, życie? Myślę, że tak. Patrząc na Was, sądzę, że dzisiaj, gdyby była taka potrzeba, jesteśmy wszyscy w stanie stanąć w obronie naszej ojczyzny, ale potrzebne są takie autorytety moralne. Potrzebne są właśnie takie osoby, które dają wzór poprzez całe swoje życie. Bohater, przykładny mąż, przykładny ojciec, gorliwy katolik i przede wszystkim obrońca tych wartości związanych z naszą ojczyzną. Ktoś powie, był wyjątkowy. Tak, był wyjątkowy, ale do tego trzeba jeszcze mieć tą chęć, którą trzeba wydobyć z siebie, żeby móc tak działać, żeby być skutecznym. Żeby zachęcić innych do takich działań.


My jesteśmy jego spadkobiercami, my wsłuchujemy się w to przesłanie, które wybrzmiało kilkadziesiąt lat temu i związane było z jego misją, z jego życiem. Bardzo dziękuję za tą dzisiejszą obecność na tej uroczystości panu Kuratorowi, który podkreśla wagę tych wszystkich wartości historycznych. Bardzo dziękuję naszym księżom, że są obecni i pokazują, że trzeba rzeczywiście wzmacniać to wszystko, co wiąże się z podstawowymi wartościami, związanymi z naszą ojczyzną. Bóg, honor, ojczyzna. Tak to powinno wyglądać, ale oczywiście w szczególny sposób dziękuję Wam, droga młodzieży, że chcecie być obecni na takiej uroczystości, że chcecie słuchać, że Wasza postawa jest naprawdę wspaniała. Razem musimy budować wielką, niepodległą, suwerenną ojczyznę. To jest trud, który wymaga zaangażowania wszystkich pokoleń, zarówno tych najstarszych, jak i również tego najmłodszego pokolenia. Wtedy będziemy te wartości wzmacniać, umacniać. I będziemy mogli powiedzieć, że Polska rzeczywiście na powrót wróciła na mapę Europy, na mapę świata, ze swoją mocną, silną pozycją. 

Powiatowe Centrum Animacji Społecznej imienia pułkownika Witolda Pileckiego realizuje wspaniale tą misję związaną z przypominaniem największych bohaterów. Rotmistrz Witold Pilecki jest symbolem, ale takich niezłomnych, takich Żołnierzy Wyklętych w historii Polski było bardzo wielu. To są tysiące, a możemy powiedzieć miliony osób, które walczyły o to, żebyśmy dzisiaj tutaj właśnie mogli się spotkać, mogli mówić po polsku, żebyśmy mogli się później pomodlić i żebyśmy to my stanowili jak ma wyglądać nasza ojczyzna. 

Bardzo serdecznie dziękuję za tą dzisiejszą obecność wszystkich Państwa, bo są tu przedstawiciele różnych organizacji, grup społecznych i pomimo tej godziny Państwo chcecie tu razem z nami współuczestniczyć w jakże ważnym wydarzeniu, jakim jest uczczenie 75. rocznicy zamordowania tego wielkiego człowieka. Ja jestem zbudowany postawą młodzieży, postawą uczniów. Tutaj pan Kurator wspominał kilkakrotnie, przyjeżdża na uroczystości do Tomaszowa Mazowieckiego, do powiatu tomaszowskiego i czuć tego ducha patriotyzmu, czuć tego ducha patriotycznego, tak, drodzy Państwo, to dzisiaj nie jestem tylko ja, jak zostało to podkreślone, to jest Zarząd Powiatu, Rada Powiatu, ale inne organizacje, inne osoby, szkoły i dzisiaj chcą się wpisywać w to wszystko, co jest ważne dla nas, Polaków, za to wszystko bardzo serdecznie dziękuję, ale też trzeba pamiętać, że wyjątkowe tu wsparcie parlamentarzystów, którzy podkreślają rangę uroczystości i podkreślają rangę tych wszystkich, którzy oddali swoje życie za wolną, niepodległą Polskę. Moi drodzy, dziękując, mam nadzieję, że w kolejnym roku będziemy tutaj mogli się spotkać w jeszcze liczniejszym gronie, żebyśmy przypominali tych wszystkich, którzy oddali swoje życie, przelali swoją krew z narażeniem czasami własnych rodzin, po to, żebyśmy tak jak mówię, mogli dzisiaj żyć w wolnym, suwerennym kraju. Cześć i chwała bohaterom." – powiedział Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego. 

Elżbieta Łojszczyk – asystent Marszałka Seniora IX kadencji Sejmu RP - Antoniego Macierewicza, odczytała list, jaki wystosował do uczestników spotkania. Odczytany został również list Roberta Telusa – Posła na Sejm RP i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Po wypowiedziach zaproszonych gości odbył się krótki koncert piosenek patriotycznych w wykonaniu uczestników zajęć wokalnych z Powiatowego Centrum.

Po koncercie delegacje złożyły kwiaty pod tablicą płk. Witolda Pileckiego, patrona PCAS-u. W imieniu władz samorządowych Powiatu Tomaszowskiego kwiaty złożyła delegacja w składzie: Mariusz Węgrzynowski – Starosta Powiatu Tomaszowskiego, Wacława Bąk – Przewodnicząca Rady Powiatu Tomaszowskiego, Leszek Ogórek – Wicestarosta Powiatu, Elżbieta Łojszczyk i Michał Czechowicz – członkowie Zarządu Powiatu Tomaszowskiego.

Następnie z terenu PCAS-u wyruszył II Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który poprowadził Dariusz Stańdo – Wicedyrektor PCAS-u. Uczestnicy przeszli ulicami miasta do kościoła pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski przy ulicy Słowackiego. W kościele mieli możliwość wysłuchać wykładu pracownika Instytutu Pamięci Narodowej na temat Żołnierzy Wyklętych.

Kwiaty zostały złożone także w Kaplicy Pamięci Narodowej, znajdującej się przy kościele Najświętszej Marii Panny Królowej Polski.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim