wersja testowa serwisu

Za nami spotkanie autorskie z Jerzym Kropiwnickim

_STA1010
fot. Adam Staśkiewicz

W czwartek (24 września) w Polsko – Amerykańskim Ośrodku Kształcenia Zawodowego przy Regionie Ziemia Łódzka NSZZ „Solidarność" w Łodzi odbył się wieczór autorski profesora Jerzego Kropiwnickiego połączony z promocją jego książki „Pielgrzymka na górę Athos".

W spotkaniu wzięli udział m.in.: poseł Marek Matuszewski, przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego Iwona Koperska, wicemarszałek Piotr Adamczyk: przewodniczący zarządu Regionu Ziemia Łódzka NZSS Solidarność Waldemar Krenc.

Wybrane fragmenty książki przeczytał Wojciech Bartoszek, przewodniczący Oddziału Łódzkiego Związku Artystów Scen Polskich. Wcześniej wprowadzenie przedstawił Janusz Michaluk, wydawca książki.

- Jest to, o ile mi widomo, jedyne polskie wydanie, a właściwie międzynarodowe wydanie książki na temat góry Athos, zawierające jednocześnie informacje na temat niektórych aspektów prawosławia – powiedział profesor Jerzy Kropiwnicki.

Athos, Święta Góra jest miejscem całkowicie zamkniętym dla kobiet od 1060 roku. Co ciekawe nawet zwierzęta hodowlane na półwyspie są tylko płci męskiej. Statki i łodzie, na których pokładzie znajdują się kobiety, nie mogą zbliżyć się do linii brzegowej na odległość mniejszą niż 500 metrów. Mężczyźni na terenie Athos mogą przebywać maksymalnie 3 dni. Pobyt ma charakter tylko pielgrzymki religijnej.

Wspólnotę góry Athos tworzy 20 monasterów. Wszystkie wzniesione są według stałego planu architektonicznego, którego celem jest zapewnienie klasztorom bezpieczeństwa. Wjazd na teren monasteru jest możliwy przez jedyną bramę, która jest dodatkowo umocniona i zamykana każdorazowo o zachodzie słońca. Część klasztorów posiada dodatkowo wysokie wieże obronne. Oprócz 20 monasterów działają mniejsze wspólnoty mnichów lub też miejsca, w których mogą żyć zakonnicy-pustelnicy.

- Jest to też jednocześnie miejsce piękne pod względem przyrody. Zgodnie z legendą, jest to ogród Matki Boskiej ofiarowany jej przez Syna – mówił Jerzy Kropiwnicki.

Autor książki odwiedził Athos tylko raz. Nad książką pracował kilka miesięcy.

Jerzy Kropiwnicki jest ekonomistą. Był działaczem związkowym NSZZ Solidarność, więźniem politycznym stanu wojennego, ministrem w trzech rządach: Jana Olszewskiego, Hanny Suchockiej i Jerzego Buzka. Był posłem na Sejm I i III kadencji, a w latach 2001-2010 prezydentem Łodzi. Od wielu lat pielgrzymuje. Zorganizował kilkanaście pielgrzymek do Ziemi Świętej. Odwiedził m.in. miejsca upamiętniające początki chrześcijaństwa, sanktuaria koptyjskie w Egipcie, a także klasztory Świętej Góry Athos.

źródło: Urząd Marszałkowski w Łodzi (bg. jg) 

fot. Adam Staśkiewicz