wersja testowa serwisu

[ZDJĘCIA] Dożynki Prezydenckie w Spale

2

Mszą świętą w Kaplicy Polowej AK rozpoczęły się w niedzielę (15 września) główne uroczystości Dożynek Prezydenckich w Spale. W uroczystościach wziął udział prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.

Spalskie dożynki to największe święto plonów w kraju. Rozpoczęły się w samo południe od mszy w intencji rolników. Oprócz Pary Prezydenckiej wzięli w niej udział między innymi: minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski oraz liczni parlamentarzyści. Władze Województwa Łódzkiego reprezentowali marszałek Grzegorz Schreiber, przewodnicząca Sejmiku Województwa Iwona Koperska oraz członek zarządu Andrzej Górczyński.

Po nabożeństwie Para Prezydencka przeszła na stadion Centralnego Ośrodka Sportu, gdzie zorganizowano ceremonię dożynkową. Wystąpił Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego. Chleb dożynkowy na ręce prezydenta złożyli starostowie dożynek – Adriana Harhaj i Zbigniew Kaszuba.

- Od dziesiątków, a nawet od setek lat to, co było wypisane na sztandarach chłopów, którzy szli do walki razem z Tadeuszem Kościuszką. „Żywią i bronią". Zawsze byliście gotowi poświęcać się dla ojczyzny. To świadczy o Waszej wielkości jako ważnej części naszego społeczeństwa – mówił w przemówieniu Andrzej Duda. Prezydent podziękował rolnikom za ciężką pracę, chwalił piękno polskiej wsi.

W Miasteczku Regionów, w którym zaprezentowały się wszystkie województwa oraz partnerzy dożynek, Para Prezydencka odwiedziła stoisko Województwa Łódzkiego. Oprowadzał ją marszałek Grzegorz Schreiber.