Żelechlinek: "Narodowe Czytanie" w Gminnej Bibliotece Publicznej

dsc_0091
fot. Gmina Żelechlinek

Lekturą tegorocznej 11 edycji „Narodowego Czytania" pod patronatem Pary Prezydenckiej były „Ballady i Romanse" Adama Mickiewicza.

W dniach 13.09.2022 r.; 14.09.2022 r. i 15.09.2022 r. w czytelni Gminnej Biblioteki Publicznej w Żelechlinku z czytaniem zmierzyli się uczniowie klas VIII a; VIII b i VIII c Publicznej Szkoły Podstawowej w Żelechlinku wraz z nauczycielami języka polskiego Panią Małgorzatą Domagałą, Agnieszką Pietrzyk i Pauliną Kostrzewą.

Każdej grupie towarzyszyli zaproszeni goście w osobach Pani Anety Michniewskiej- Sekretarza Gmiony Żelechlinek, Pani Elżbiety Wrześniewskiej - Skarbnika gminy, Pani Grażyny Susik – Dyrektora GDK, Pana Piotra Mikinki – Dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej.

Każde ze spotkań otwierało czytanie listu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej skierowanego do uczestników akcji:

„Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe w dziejach literatury (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu.(…) – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Wierzę, że wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią. Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie. I żeby – jak zawsze – było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa – dodał Prezydent."



Romantyczność, Powrót taty, Pani Twardowska, Lilije to ballady czytane przez uczniów i zaproszonych gości. Urozmaiceniem bibliotecznego czytania była projekcja filmu dostępnego na portalu "Drzwi do kultury" przygotowanego przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi.

W I części filmu zaprezentowana jest „Świtezianka" Adama Mickiewicza w interpretacji pracowników Biblioteki. Materiał nagrano w Muzeum Pałacu Herbsta w Łodzi. II część filmu prezentuje ciekawostki o poecie oraz „Balladach i romansach". W materiale znajdują się odpowiedzi na pytania:
Jakie było dzieciństwo Adasia z Nowogródka?
Czy „Pan Tadeusz" w chwili wydania okazał się bestsellerem?
Z jakimi problemami musiał zmierzyć się Mickiewicz, wydając „Ballady i romanse"?
Z jakim odbiorem spotkał się tomik?

Organizatorem czytania była Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Żelechlinku Bożena Wenecka.

Źródło: Gmina Żelechlinek