wersja testowa serwisu

Policjanci z Tuszyna odwiedzili żłobek. Przyswajali dzieci do obecności mundurowych

253-134334
fot. KPP Łódź Wschód

Od najmłodszych lat powinniśmy w dzieciach kształtować przeświadczenie, że własne bezpieczeństwo jest bardzo ważne i niejednokrotnie wpływa na nasze życie i zdrowie. Dzieci powinny znać zasady postępowania w różnych sytuacjach życiowych, tak, aby uniknąć zagrożeń.

Dzielnicowi z Tuszyna wiedzą o tym doskonale, dlatego chętnie spotykają się z najmłodszymi, aby kształtować w nich umiejętność rozpoznawania niebezpieczeństw, unikania niepotrzebnego ryzyka oraz umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Pamiętajmy, aby zapewnić dziecku maksimum uwagi i zainteresowania oraz, w miarę możliwości, zorganizować mu wypełnienie czasu wolnego.

Policjanci bardzo często odwiedzają żłobki, przedszkola i szkoły, spotykają się z najmłodszymi aby przekazywać im podstawowe zasady bezpieczeństwa, uczą, że policjanci to osoby do których można zwrócić się o pomoc. Dzieci nie zawsze są w stanie opowiedzieć nam czy spotkało ich coś złego. Duża rola spoczywa na nas dorosłych aby uważnie obserwować zachowanie dzieci i w odpowiednim czasie reagować i zapewnić maleństwu pomoc. Dzielnicowi z Komisariatu Policji w Tuszynie "gaworzyli" ze żłobkowiczami o ich bezpieczeństwie i przyswajali dzieci do obecności mundurowych.

Dorośli zwracajcie uwagę kiedy:
- dziecko ma jakieś widoczne obrażenia ciała (poparzenia, ugryzienia, siniaki), których pochodzenie trudno jest wyjaśnić;
- boi się swojego opiekuna;
- opiekun odmawia podania przyczyny obrażeń bądź podaje nieprzekonywujące powody;
- mówi o dziecku w negatywny sposób, na przykład używając określeń takich jak „idiota", „głupek", „gówniarz" itp.;
- poddaje dziecko zbyt surowej dyscyplinie, przy czym często sam nadużywa alkoholu lub narkotyków.

Jak możesz pomóc dziecku doświadczającemu przemocy?
- porozmawiaj z kimś na temat sytuacji, która budzi Twoje podejrzenia;
- możesz powiadomić o swoich podejrzeniach szkołę, przedszkole, ośrodek pomocy społecznej, policję lub prokuraturę;
- możesz wysłać do sądu rodzinnego pismo ze wskazaniem danych krzywdzonego dziecka i jego rodziny z opisem sytuacji – nawet anonimowego;

Dzieci nie potrafią się poskarżyć często myśląc, że złe traktowanie wynika z ich winy, że na nie zasłużyły. Umiejętność rozpoznawania sygnałów świadczących o przemocy wobec dzieci jest konieczna, by ochronić dzieci przed krzywdzeniem i zaniedbywaniem. Pamiętaj, że możesz być jedyną osobą, która dostrzega, że dziecko jest krzywdzone i potrzebuje pomocy. Zareaguj! Sytuacja, w jakiej dziecko wzrastało rzutuje na całe jego przyszłe życie. Złe traktowanie w dzieciństwie wyrządza wielkie spustoszenie w sferze emocjonalnej dziecka. Dziecko traci poczucie bezpieczeństwa, przeżywa lęki, stres, smutek i samotność, boleśnie odczuwa brak miłości.

źródło: KPP Łódź Wschód