wersja testowa serwisu

Przesunięty termin Złotych Godów, czyli na dobre i na złe w dobie pandemii

DSC_6872

Nowa rzeczywistość, w której znajdujemy się od marca ubiegłego roku oraz wytyczne związane z zachowaniem bezpieczeństwa uniemożliwiły organizację Jubileuszu 50 – lecia pożycia małżeńskiego. Nie oznacza to jednak rezygnacji ze świętowania. Uroczystość odbędzie się, zostanie jednak przesunięta w czasie.

Każdego roku Urząd Stanu Cywilnego w Uniejowie organizuje Jubileusz 50 – lecia zawarcia małżeństwa. Aktu dekoracji wyjątkowymi „Medalami Róży" przyznawanymi przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polski dla małżonków obchodzących „Złote Gody" dokonuje Burmistrz i Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego.

Uroczystości zwykle odbywają się na jesieni. Nie ma to jednak nic wspólnego z jesienią życia jubilatów, a wynika jedynie z urzędniczych procedur. W miesiącach czerwiec – lipiec USC przesyła do Biura Wojewody listę par, które wstąpiły w związek w małżeński 50 lat wcześniej w uniejowskim Urzędzie Miasta. Z takim wykazem Biuro Wojewody występuje o nagrodę Prezydenta RP.

Rok ubiegły postawił wszystko w nowej rzeczywistości, do której po dziś dzień trudno przywyknąć. Wytyczne i obostrzenia wprowadzone, by chronić się przed wirusem napisały wszystkim całkowicie inny scenariusz – tak stało się również w przypadku Jubileuszu 50-lecia zawarcia małżeństwa. Nie tylko spowodowało opóźnienia proceduralne, ale również uniemożliwiło organizację spotkania.

- Nie zrezygnowaliśmy ze świętowania w związku z nadal trwającą pandemią COVID – 19, spotkanie odbędzie się, tylko w innym terminie. Mamy już wszystko przygotowane, czekamy jedynie na moment, w którym będzie można zorganizować wydarzenie. Tak doniosły jubileusz wymaga wyeksponowania i odpowiedniej oprawy – mówi kierownik USC, Anna Kowalska.

Trudno się z Panią Anną nie zgodzić, gdyż długoletnie pożycie nie jest dziś w modzie, co niestety potwierdzają nieubłagalne statystyki. Według raportów GUS w roku 2020 w Polsce ślub zawarło 145 tys. par , a 50 tys. par rozwiodło się. Tym bardziej warto celebrować jubileusze, które są niezbitym dowodem na to, że miłość pozwała przezwyciężyć wszelkie trudności.

W ubiegłym roku Złote Gody obchodziło 12 par. Ponadto, jedna para zasługuje na specjalne wyróżnienie – Państwo Antoni i Pani Lucyna Pietrzak ze Spycimierza przeżyli ze sobą jako małżeństwo 70 lat i to najprawdopodobniej najstarszy tego typu jubileusz na terenie naszej gminy. Tzw. Kamienne Gody to bardzo rzadko spotykany małżeński Jubileusz i najlepszy certyfikat – jak kochać i związać ze sobą życie trwające w przysiędze małżeńskiej przez tak wiele lat.

źródło: UM Uniejów